Ústecká Masarykova nemocnice se jako jedna z mála v Evropě může pochlubit tím, že má ve své výbavě hned dva supermoderní operační roboty. Protože pro ně nemá neustálé využití, jelikož pojišťovny stanovily limit na počet operací, využívají je zde proto i ke školení lékařů, velmi často ze zahraničí.

Podle primáře oddělení Jana Schramla prošlo již školením v Ústí nad Labem 110 operačních týmů. „Je třeba si uvědomit, že jeden tým tvoří šest lidí. Znamená to, že v Ústí nad Labem se již vystřídalo 660 špičkových odborníků," vysvětlil.

Podle něho není školení těchto týmů jenom o tom, že se lékaři učí, jak by měli s robotem operovat. „Snažíme se samozřejmě všem zajistit různý program, aby se jim tu líbilo. Proto například jíme na zámečku Větruše, uděláme výlet s prohlídkou Drážďan a další akce. Ale lékaři zároveň jedí jídlo z naší závodní jídelny," uvedl.

Vysvětlil, že taková náplň semináře je nutná. Přímým konkurentem Ústí nad Labem je prý školící středisko ve Štrasburku, který je jako historické město velmi zajímavým cílem.

Podle Schramla jsou operace prostřednictvím robota často mnohem šetrnější a lékaři Masarykovy nemocnice by jich dokázali udělat mnohem více. Problémem je pro ně limit pojišťoven, které proplatí jen určitý počet zákroků. „Nejlepší je proto jít na operaci na začátku roku, kdy ještě není vyčerpaný limit," vysvětlil.

Právě z tohoto důvodu se nemocnice snaží vydělat si jinak než operacemi. „Služby poskytované školícím střediskem jsou samozřejmě na komerční bázi. Je to pro nás příjem do našeho rozpočtu," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

V Ústí nad Labem často také zůstává jen jeden ze dvou robotů, které nemocnice má. Ústečtí lékaři totiž jezdí týmy školit i do zahraničí, například do Ruska. Často je jeden z robotů doprovází, aby na něm mohli tamní odborníci trénovat. „V příštích dnech bude jeden z našich robotů instalovaný v Košicích," uvedl Schraml.

První robotickou operaci lékaři v Ústí nad Labem provedli v srpnu 2008, robot zde již funguje čtyři roky. Za tu dobu s jeho pomocí provedli více než tisícovku zákroků. Nejvíce z nich v oblasti urologie, celkem 807. Z toho bylo 709 operací rakoviny prostaty.

Podle Schramla je na tuto operaci robot mimořádně vhodný. „Pacient se může již po velmi krátké době vrátit do práce a často vést i plnohodnotný sexuální život," dodal.