„Lépe se mi dýchá, jako bych omládla. Už se těším, až vyrazím ven na procházku," řekla pětasedmdesátiletá paní Kristýna z Trmic.

První ve střední Evropě

Žena se na kardiologii podrobila unikátnímu zákroku, který ústečtí lékaři udělali jako první v republice a střední Evropě.

„Pacientka k nám byla přijata se selháním srdce, které by vyžadovalo klasickou kardiochirurgickou operaci s otevřením hrudníku, ale její stav takový zásah neumožňoval," vysvětlil profesor Pavel Červinka. Proto se se svým týmem rozhodl udělat několik zákroků najednou.

Šlo o současný zákrok na dvou srdečních chlopních. Bylo nutné přes tříslo nahradit aortální chlopeň a vyřešit nedomykavost mitrální chlopně.

„Každý z obou výkonů je sám o sobě velmi náročný a u jednoho pacienta se prakticky oba zákroky neprovádějí. My jsme navíc museli udělat zákrok na tříselné tepně, která byla zúžená a nedovolila by nám dostat se k srdci," dodal profesor Červinka.

Výsledek je velmi dobrý

Na více než tříhodinové operaci se podílelo šest kardiologů a dvacítka dalších specialistů. „Výsledek je velmi dobrý. Obě chlopně se podařilo nahradit a fungují, jak mají. Paní jsme ušetřili velmi náročné chirurgické operace nebo opakované zákroky na našem pracovišti. Zvládli jsme to najednou," konstatoval profesor Pavel Červinka.

Komplikovaný zákrok financovala z velké části Krajská zdravotní. „Je věcí dalších jednání s pojišťovnami, aby nám poskytly úhrady i na tyto výkony, které naši lékaři zvládají na velmi vysoké úrovni," řekl generální ředitel společnosti Petr Fiala.

Ústecké kardiovaskulární centrum už proslulo řadou unikátních zákroků. Ke komplexnosti mu stále chybí kardiochirurgie.

„Vysvětlují nám, že dostatečná kapacita těchto pracovišť je v Praze. Přesto ročně zemře pět až šest lidí, kteří cestu do Prahy už nestihnou. Lidí, kteří by kardiochirurgický zákrok v našem regionu potřebovali, je asi pět set ročně. Mají stejné právo být operování co nejrychleji, jako obyvatelé regionů, kde kardiochirurgie už je," zdůraznil profesor Pavel Červinka.