Zahrádkáři se mohou radovat. Brzy budou mít možnost získat zdarma drtiče zahradního odpadu. Nakoupí jim je město Ústí nad Labem, podobně jako letos kompostéry. K mání bude celkem 109 drtičů. Přijdou na více než 714 tisíc korun, půl milionu z toho ale činí státní dotace.

Jak upřesnila mluvčí města Romana Macová, magistrát si od projektu slibuje snížení objemu biologicky rozložitelného komunálního odpadu ukládaného na skládku. O drtiče ale musejí zájemci nejprve požádat, obdobně jako v minulých letech o kompostéry.

Drtiče město přidělí podle pořadí podané žádosti. Kdo přijde dřív, má větší šanci. „Informaci, jakým způsobem budeme přijímat žádosti, zveřejní odbor životního prostředí na městském webu,“ řekla Macová.

Magistrát města Ústí nad Labem.
Začala práce na rozpočtu Ústí. Magistrát ho projedná s obvody

Zakoupené drtiče šťastlivci získají do zápůjčky na 5 let, po uplynutí této doby jim zůstanou. Musejí být ale občany s trvalým pobytem v Ústí nad Labem a jejich nemovitosti navíc musí ležet na katastrálním území města.

„Myslím, že nejlépe to využijí lidé, kteří mají menší zahrádky u svých vilek nebo domků. Zahrádkář obvykle likviduje například příliš silné a klikaté větve, které by malý drtič nedokázal zpracovat,“ poznamenal předseda spolku zahrádkářů U Habrovického rybníka Zdeněk Beránek.

Podobně smýšlí i Petr Hrdlička, šéf společnosti AVE Ústí nad Labem, která pro město uklízí komunální odpad.

Autobus se v Předlicích srazil s trolejbusem.
Konec bouračkám? V Předlicích postaví nový kruháč

Firmě podle něj moc dotované drtiče nepomohou, jelikož větve a další zbytky nenadrtí všichni dodavatelé zahradního odpadu.

„Ale jako naprosto ideální to vidím k zahradním kompostérům. Čím jemnější je hmota určená k rozkladu, tím je proces rychlejší a efektivnější,“ vysvětlil Hrdlička.

Za užitečné podobné projekty považuje například ředitel spolku Přátelé přírody Marian Páleník. Prý je podporuje a sám by si drtič odpadu nebo kompostér od města zapůjčil. Jen se mu nezdá způsob rozdělení mezi žadatele.

Slavnostní představení projektu Ornitologický odkaz Heinricha Lumpeho
Ústecká zoo představila projekt navazující na odkaz Otce evropského ptactva

„Kompostování je mnohem lepší než cokoliv na zahradě pálit. Sníží to totiž významně emise prachu v ovzduší. Přidělování by ovšem měl magistrát řešit například losováním, které mi přijde spravedlivější než systém 'kdo dřív přijde, ten dřív mele',“ dodal aktivista.

Na začátku bohulibý záměr, ale jinak zcela bez koncepce. Tak označil projekt zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí).

„Tak jako u všeho v Ústí. Pokud si řekneme, že chceme, aby všichni lidé, kteří mají zahradu, místo pálení kompostovali, potřebujeme takových projektů víc. Bohužel komise pro životní prostředí poslední tři roky fungovala jako trafika a nic moc se v ní nedělo,“ prohlásil Blažej.

Starosta Chlumce Roman Zettlitzer.
Chlumečtí radní si slušně přidali na odměnách. Dluhy města jim nevadí