Podle ústeckého historika Martina Veselého dostalo zásah seřaďovací nádraží směrem k lokomotivnímu depu, železniční uzel pod Větruší, nádražní budovy a sklady. Výbuchy pum zlikvidovaly vlaky, naložené válečným materiálem pro jednotky bojující na frontě i pro fabriky, jež výrobky frontu zásobovaly.
„Ne všechny pumy však dopadly přesně. Ať už vlivem rozptylu, případně chyby při zaměření, či povětrnostních podmínek," komentoval výsledek leteckého útoku Veselý. „V této souvislosti se často zmiňuje, že foukal silný vítr. Mnoho pum explodovalo v zalesněné stráni pod Soudným vrchem mezi lidmi."
Zničena byla část města, nazývaná Ostrov. Rozkládala se mezi Bílinou a Větruší. V centru města dostal zásah rohový dům ve Velké Hradební. Poškozeno bylo gymnázium. Mnoho zásahů zlikvidovalo obchody ústeckých živnostníků v Revoluční ulici, Malé Hradební, Bílinské.
Padla kavárna Egerländer. též knihkupectví Karman. Knihovna na Lidickém náměstí. Také ale sídlo NSDAP. Další bomby těžce poškodily kostel Nanebevzetí Panny Marie, a odklonily o dva metry věž. Koleje tramvajové trati trčely do výšky, ohnuté výbuchem. Domy v ulici U jeptišek až k Malé Hradební se prakticky změnily v trosky. Již nikdy je vedení města neobnovilo, definitivně zmizely v padesátých letech. Bomba zničila část pošty a zlikvidovala i telefonní ústřednu. Ústí se tak rázem ocitlo bez spojení s okolím.
„V ulici Na Ostrově jsem viděl 40 mrtvých z Větruše, položených na chodníku za účelem zjištění jejich totožnosti," vzpomínal na nálet Ústečan František Toman. „Leželi tam děti, ženy, muži v občanském oblečení, dělníci v montérkách a též dva němečtí vojáci."
Mezi totálně zničené obchody patří i Houdkovo řeznictví. Zde zahynulo sedmnáct lidí v mrazáku. Ne ovšem na otravu čpavkem, jak uvedly úřady, ale udušením. „Totálně nasazení začali zavalené hned zachraňovat. Ti lidé, co u toho byli, tehdy mamince říkali, že je slyšeli bouchat," vyprávěl Karel Husák, syn jedné z obětí. „Jenže Němci zachráncům přikázali, aby nejprve odklízeli trosky německých domů. Jejich ostatky ani nevykazovaly stopy poleptání čpavkem."
Příště: Dva mýty o prvním náletu na Ústí