Celkem sedm pozemků po zkrachovalé společnosti Setuza chce odkoupit město Ústí. Leží totiž v místech, kudy vedou místní silnice a dopravní infrastruktura na Střekově.

Za sedm parcel, jež chce město odkoupit, nabídne přibližně 986 tisíc korun. Celková cena, kterou jako věřitel Setuzy požaduje Finanční úřad pro Ústecký kraj, ovšem činí 1,089 milionu, tedy o 103 tisíc víc, než nabízí město. „Seznam nabídnutých pozemků a jejich cenu předložíme zastupitelstvu,“ sdělila primátorka Ústí Věra Nechybová (UFO).

Insolvenční správce Setuzy David Jánošík ovšem nabídl městu pozemků mnohem víc, některé ve Svádově. Většina z nich je malých a vhodných ke scelení s parcelami ve správě střekovského obvodu. Ty ale město koupit nechce.

Jak poznamenala primátorka Nechybová, tyto pozemky by si měl střekovský obvod zcelit sám. „Přijde mi nelogické neodkoupit klín v pásu zeleně ve správě obvodu mezi cyklostezkou a chodníkem, který lze scelit,“ řekla primátorka s tím, že osloví městský obvod, aby o odkupu pozemků vyjednával.

Eva Outlá, bývalá starostka Střekova, skončila v opozici.
Trestní oznámení vyvolalo na střekovské radnici bouři

Střekovská starostka Eva Outlá (PRO! Ústí) s primátorkou v podstatě souhlasí. Problém však spatřuje v ceně.

„Ty parcely jsou pro nás opravdu důležité. Pokud je koupí soukromníci, mohli by dělat problémy okolním vlastníkům. Ale původní cena pro nás byla neakceptovatelná. Pokud na to poskytne peníze magistrát, proč je nekoupit,“ myslí si starostka Outlá.

Věřitel Setuzy, tedy Finanční úřad pro Ústecký kraj, už nabídku města na odkup sedmi pozemků obdržel. V březnu také prostřednictvím insolvenčního správce informoval ústecký magistrát o tom, že kupní cenu pozemků už snížil na dvě třetiny oproti té, kterou stanovil podle aktuálního znaleckého posudku.

Pokud by ústečtí zastupitelé s částkou potřebnou pro odkup pozemků nesouhlasili, tak sice v obecné rovině existuje teoretická možnost snížení ceny, ale prodej by se protáhl a navíc by město nejspíš muselo nakupovat pozemky v aukci.

„Pokud se pozemky nepodaří prodat v dražbě, cena by se snížila o polovinu v dražbě opakované. Insolvenční správce cenu snížit pod náš požadavek nemůže,“ vysvětlil mluvčí Finančního úřadu Ústeckého kraje Radim Vlačiha.

Podle starostky Outlé už ale mohl být problém dávno vyřešen. „Škoda, že se to nepovedlo před lety, tehdy se cena za pozemky pohybovala v řádech desetitisíců,“ dodala.

O co Ústí usiluje?O točnu MHD na Kamenném Vrchu a část místních komunikací v ulicích Truhlářova, V Třešňové aleji, Puškinova, Riegrova, Raisova, Střekovské nábřeží, Rybářská, Varšavská.

Lidé v Ústí nad Labem budou mít díky nové hale více možností k bruslení. Ilustrační foto.
Rozhodnuto: Ústí získá další zimní halu. Platit ji nebude