Omezení návštěv. Měření teploty bezkontaktními teploměry při vstupu. Zrušení všech kulturních a společenských setkání. K tomu dezinfekce, roušky, rukavice a další. Tato opatření přijaly domovy pro seniory zřizované městem Ústí nad Labem. Na jejich přípravě se podílel ústecký magistrát. Ačkoli ochranné pomůcky i dezinfekce pro domovy lze počítat na tisíce, přesto zazní i kritický hlas.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Jak vysvětlil náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO 2011), městské organizace, které pracují v sociální oblasti, začaly nejprve s nákupy osobních ochranných prostředků či trvanlivých potravin. Pak se zaměřily na častější úklid a dezinfekci, poté na hygienu rukou. Ředitelé dostali kontakty na úředníky, kteří jim pomohou se zásobováním dezinfekcí a ochranných pomůcek. „Gely a dezinfekce jsme obdrželi zdarma a předali v požadovaném množství domovům seniorů a pečovatelské službě, “ poznamenal Vlach.

Mezi novinky patří například instalování termokamery u vstupu do seniorského domu V Klidu. Měří teplotu všem, kdo tudy prochází. „Díky spolupráci s Lovochemií máme dostatek dezinfekčních gelů na ruce. Spolchemie nám dodala prostředky na dezinfekci povrchů,“ přiblížil Vlach.

Domovy mají různé potřeby. Třeba v tom na Bukově podle jeho ředitelky Věry Vonkové vůbec nic nechybí. „Máme roušky i dezinfekce, všeho dostatek,“ řekla.

Naopak v Domově pro seniory na Severní Terase si zaměstnanci stěžují na všechno možné. „Minulý týden jsme neměli vůbec žádnou dezinfekci, dostali jsme ji až tento. Jednorázové roušky nosíme celou směnu,“ vylíčila jedna z pečovatelek.

Pečovatelky podle ní nosí jednorázové roušky dvanáct hodin, kuchařky a uklízečky osm. Pokud je chtějí vyměnit, musejí ukázat, jak se poškodily. Respirátorů mají minimum, ochranné brýle jen troje.

„Kdybychom museli řešit povinnou karanténu, nejsme na to připravené. Vždyť ty dezinfekce, co jsme dostali od magistrátu, byly z nějakého skladu a prošlé někdy v roce 2013 a 2014,“ podotkla zaměstnankyně domova, která si přála stejně jako její kolegyně zůstat v anonymitě kvůli obavám ze ztráty práce.

Ředitel Domova pro seniory na Severní Terase Petr Boťanský pochybení důrazně odmítá. „Mohu všechny ubezpečit, že nejen v této krizové situaci, ale i v minulosti bylo v našem Domově dostatek ochranných prostředků pro zaměstnance. Dezinfekce nikdy nechyběla,“ uvedl Boťanský v reakci na vyjádření zaměstnance jeho domova pro seniory.

„Dezinfekce, kterou nám dodal ústecký magistrát, měla sice prošlou expiraci, ale její použití bylo konzultováno a odsouhlaseno Krajskou hygienickou stanicí. Následně jsme od ústeckého magistrátu dostali dalších celkem 60 litrů desinfekce jak na povrhy, tak na ruce a také jsme dostali 30 litrů desinfekce na ruce z centralizovaných státních dodávek,“ reagoval ředitel.

K nedostatku roušek uvedl, že v začátcích kronavirové epidemie měli na skladě asi 2 000 roušek. „Mohli jsme je všechny pustit "do oběhu". Ale dovoluji si tipnout, že za 2 dny bychom neměli ani jednu. Nebo vymyslet způsob, který zajistí nezbytnou ochranu našich klientů i zaměstnanců a bude udržitelný do doby, než dojde k obnovení dodávek roušek. Důležité tedy pro nás bylo nastavit systém tak, aby zaměstnanci nepoužité roušky neodnášeli domů. Všichni zaměstnanci tedy dostali možnost vyměnit si poničenou (nefunkční) roušku kus za kus.“

V případě karantény prý mají připravené ochranné prostředky s vyšším stupněm ochrany, než jsou jednorázové či bavlněné roušky. „Máme k dispozici jak roušky FFP2, ochranné brýle, obličejové štíty i jednorázové ochranné obleky. Tyto ochranné pomůcky jsou uzamčeny ve skladu a budou zaměstnancům vydány až v době, kdy budou potřeba,“ ujistil Petr Boťanský.

Ochranné pomůcky domovům seniorů
Na výzvu Ústeckého kraje zaslat požadavky na ochranné prostředky Ústí žádalo o více než 10 tisíc respirátorů a další zdravotnický materiál na dobu tří týdnů. Organizace ze sociální oblasti zřizované městem celkem obdržely do 30. března 67 ochranných obleků a 48 ochranných brýlí, dále zhruba 6,7 tisíce rukavic, 13,2 tisíce roušek, 1,5 tisíce respirátorů. Další větší dodávka respirátorů a ochranných roušek by měla být připravena po 30. březnu.
(Zdroj: MM Ústí)

Do domovů pro seniory proudí i pomoc ze sbírek a od dobrovolníků. „Zrovna vyřizuji předání padesátitisícového daru městům od běžecké ligy Runtour. Chceme ho věnovat seniorům a převážně nakoupit bezkontaktní teploměry, ale moc nejsou. Sháníme je, kde se dá,“ přiblížil ústecký radní a bývalý boxer Lukáš Konečný (UFO).

Kvalitu a trvanlivost roušek v domovech seniorů by zároveň měla vylepšit nanolátka. Magistrátu ji dodává ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Používá se jako filtrace nové generace pro čističky vzduchu a bariérová textilie nepropouštějící mikroorganismy.

Spolupráci s univerzitou si v tomto směru pochvaloval ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO 2011). „Stejně jako další organizace nám poskytuje dobrovolníky na pomoc seniorům, na nákupy potřebným, šijí roušky,“ dodal Nedvědický.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in