Ze společnosti Hydrolabe chce vystoupit Ústí nad Labem. Zadlužené město se totiž zbavuje všech nepotřebných aktivit.

Radní už odsouhlasili návrh převodu městského podílu ve výši 100 tisíc korun. Podle smlouvy jej město nabídne ostatním společníkům.

„Jezy jsou to poslední, co nás teď trápí," odůvodnil rozhodnutí radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Musí jej ale ještě schválit zastupitelé.

Hydrolabe založila před dvaceti lety města ležící na toku řeky Labe spolu se společností Vodní cesty.

Za cíl si kladla pomoci rozvoji labské vodní cesty a zajištění lepších plavebních podmínek výstavbou jezu Malé Březno. Firma vlastní projektovou dokumentaci na stavbu i parcelu, na níž by měla být umístěna.

Dodnes však o ní rozhodnuto není a třeba ekologové jsou proti. Hydrolabe také řadu let nevyvíjelo žádnou činnost a některá města z něj vystoupila. A naopak vstoupila další soukromá  firma, Lužická energetická společnost.

Už loni se městská opozice pozastavovala nad tím, proč Ústí v Hydrolabe vůbec zůstává.

„O výstavbě jezu v Malém Březně se hovoří zhruba od roku 2000. Realizace je ale zatím nulová. Města z firmy vystupují, neměli bychom o tom také uvažovat?" ptala se například zastupitelka Karola Haasová (TOP 09).

Tehdejší náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS tvrdil, že nikoli.

„Co se týká výstavby jezu na Labi, tak víme, že by to velmi pomohlo našemu městu, protože by sem téměř celoročně mohla jezdit lodní doprava. Myslím si, že v tuto chvíli bychom z té společnosti vystupovat neměli. Je to nějaká ochrana právě těch pozemků, kde by ta vodní díla mohla vzniknout," odůvodňoval.

Návrh současných radních Haasová vítá. „Myslím, že je to v pořádku, nevidím smysl ve firmě zůstávat," řekla.