Dva na pravém břehu Labe a jeden nedaleko Větruše. Armáda se jich zbavuje a městu je nabídla jako dar.

Báli se závazků

O tom, jestli je město chce, zastupitelé hlasovali již před dvěma měsíci. Tehdy ale návrh nezískal dostatek hlasů. Náměstkovi primátora Martinu Hausenblasovi zastupitelé vyčetli, že nemá dostatečně naplánované, co s bunkry bude město dělat a jak zajistí jejich provoz.

Báli se, že by to pro město znamenalo velké finanční závazky. Proto Hausenblas záměr předložil znovu. „Zatím bunkry nezískáváme. Jen ministerstvu obrany říkáme, že o ně máme zájem," vysvětlil.

Dosud nebyly bunkry v ničím majetku, ale stát tuto praxi mění. Zastupitelé nakonec souhlasili.

Jeden z bunkrů by měla do majetku získat radnice na Střekově. Zbylé dva pak přímo město.

Podle Houfka pamětníci vymřou

Do své správy by v případě, že samospráva objekty dostane, je nejspíše získá ústecké muzeum. Jeho ředitel Václav Houfek uvedl, že o ně mají eminentní zájem.

Podle něho si letos připomínáme nejspíše poslední kulaté výročí druhé světové války, kterého se dožijí její přímí účastníci. Při dalších výročích budou nejkrvavější konflikt v lidských dějinách připomínat jen památky, k nimž se tyto betonové bunkry řadí.

Pevnůstky mají podle něho velmi výhodnou polohu blízko frekventované cyklostezky. „V budoucnu chceme častěji dělat různé akce ve veřejném prostoru. Bunkry by se k tomu hodily," uvedl.

Podle něho bude muset muzeum nechat okolí bunkrů nejprve vyčistit a stavby zajistit. Také by k nim udělalo nějaké informační materiály. O využití již jednal i se spolkem vojenské historie.