Po narkomanech zůstávají v okolí použité jehly a stříkačky, leckdy i v parcích, kde si hrají malé děti. Občas si najdou místa hlouběji v porostu a nechávají za sebou nepořádek srovnatelný s tím, který strážníci nacházejí v bivacích bezdomovců. Městské vedení proto hledá řešení, která by pomohla tento problém omezit nebo zcela eliminovat, a zároveň žádají Ústečany, aby si všímali svého okolí a nebáli se policii informovat o čemkoli podezřelém.

Jak vysvětlil ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule, do „zlaté stezky“ patří Dlouhá ulice, prostor a ulice za cukrárnou Barborka, Hrnčířská, Jircháře a zastrčené kouty okolo hlavního nádraží. „Je to v centru města, mají to blízko do Drug-out klubu, kde si mění jehly a stříkačky. Netvrdím, že tam chodí všichni, ale myslíme si, že spojitost s umístěním klubu tu bude,“ poznamenal Bakule.

Poukázal zároveň na stav parku okolo budovy klubu, kde strážníci kromě poházeného odpadu běžně nacházejí použité jehly a stříkačky. Přitom nedaleko sídlí mateřská škola. „Spolupracujeme velice úzce s policií, nemohu ale vzhledem k běžícímu vyšetřování a z taktických důvodů sdělit žádné bližší podrobnosti,“ vysvětlil.

Nepořádek v centru očima čtenářů Ústeckého deníku, září 2023.
Ústí připlatí za úklid. Na čištění za osm let vynaloží zhruba půl miliardy korun

Strážníci podobná místa mapují a buď uklidí sami za pomoci alternativně potrestaných delikventů, kteří si u městské policie odpykávají tresty veřejně prospěšných prací, nebo ve spolupráci s městskými obvody a pracovníky na VPP. Mnohdy musejí místo zkontrolovat a sesbírat zmiňované jehly a poté ještě prostor projít s detektorem kovů, aby zde některá nezůstala. Podobnou kontrolu provádějí v parcích ve městě celoročně, a to i v případech, kdy na linku 156 zavolá někdo všímavý a upozorní na podezřelé skupinky či jedince, jež se v parcích objeví.

Jako například tento týden ve Vrchlického sadech na Klíši. „Obdrželi jsme informaci o skupině mladých lidí, kteří se tu scházejí. Oznamovatel se obával, aby mezi nimi nebyl nějaký narkoman, který by na místě mohl po sobě zanechat infekční materiál, vzhledem k tomu, že sem chodí maminky s malými dětmi na hřiště. V minulých letech jsme tu ostatně během kontrol použité jehly nacházeli nejen ve křoví, ale i okolo herních prvků. Proto jsme tady ihned provedli preventivně bezpečnostní akci, zaměřenou na pořádek a odhozené injekce,“ pokračoval zástupce ředitele městské ústecké policie Jan Novotný.

Pohled na nový software a výstupy kamer v dohledovém centru operačního střediska městské policie v Ústí n. L.
VIDEO: Ústecké kamery mají nový mozek. Velmi rychle pozná auto, bombu i pranici

Aby byla kontrola opravdu důkladná, strážníci opět použili detektor kovů. Vyplatilo se, jelikož kromě nepořádku okolo laviček skutečně použitou injekční stříkačku v keřích nalezli a odvezli ve speciální sběrné nádobě. „Mohlo by se zdát, že jedna stříkačka je málo a že jsou takové kontroly zbytečné, ve skutečnosti ale chrání zdraví a životy těch, kdo sem chodí relaxovat. Lidé, kteří navštěvují parky a pískoviště se svými dětmi pak nemusejí mít obavy, že se poraní o infekční materiál nebo odhozenou rozbitou láhev,“ poznamenal Novotný s tím, že akce zaměřené na čistotu města pokračují i během noci.

S tímto problémem se potýkají všechna větší města. Proto už několik let pokračuje celostátní Akce jehla, ke které se jako jedna z prvních připojila právě městská policie v Ústí nad Labem. Akce bývá celostátně organizována dvakrát do roka a účastní se jí většina strážníků a asistentů prevence kriminality.

Úkryty v keřích

Mezi další opatření, která by mohla tyto potíže alespoň částečně vyřešit, patří například zmlazování a prostříhávání keřů. Tím se prostor okolo záhonů a kmenů stromů stává přehlednější. Narkomani a bezdomovci v něm potom nenaleznou úkryt jako dřív.

Primářka Jana Bednářová ve „svém království“: Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Primářka Emergency v Ústí: chodí za námi s kocovinou i štípanci od komára

Ústecký radní Michal Mohr upozornil, že problémy s dohledem kamerového systému mají i v Hrnčířské ulici. Dohled nad veřejným pořádkem nově usnadňuje 5G síť a kamery svedené na operační středisko městské policie. Komplikuje to ale zeleň ve městě.

„Přerostlé a rozkošatělé stromořadí vytvořilo takovou sluj, že pod koruny stromů není vidět. Bude potřeba je prořezat, jelikož v průchodu za Barborkou dealeři prodávají drogy a není tam vidět. Platí to samozřejmě i o dalších místech. Nechali jsme provést v parku okolo Drug-out klubu biologický průzkum kvůli chráněným druhům hmyzu a následovat bude sanace, prosekání a úklid, což pomůže ke zvýšení bezpečnosti. Je zde už i kamera. Chceme službu klubu rozprostřít na víc míst a přestěhovat sídlo do Předlic, což narkomany z centra města odvede,“ řekl Mohr.

Důležitá je podle něj všímavost a spolupráce s řadovými obyvateli města. „Chci všechny požádat, aby se nebáli a nepřecházeli nepravosti ve svém okolí. Stačí jeden anonymní telefonát na linky 158 a 156, aby policisté nebo strážníci rychle dorazili a problém vyřešili,“ apeloval.

ZŠ Nová Ústí nad Labem – Střekov.
Školačku si ve škole vyzvedla policie. Podle spolužáků byla „zkouřená“

Město s Drug-out klubem řešilo stížnosti několikrát a tlačí na jeho přesun do městské budovy v Předlicích. Například v roce 2017 vznikla dokonce i petice, která požadovala přesídlení klubu. Podepsalo ji okolo 180 lidí. Tehdy, stejně jako v současnosti, ředitelka klubu Radka Kobližková argumentovala, že služby, které poskytují, musí být snadno dostupné. „Aby plnily svůj účel, musíme sídlit v centru Ústí,“ uvedla nedávno.

„Poskytujeme služby zdravotně sociální, pracujeme s lidmi závislými na drogách, gamblery, vedeme adiktologickou poradnu pro děti a dospělé, kteří za námi docházejí, spolu s tím provozujeme kontaktní centrum a další. Není to jedna místnost, ani by nebylo jednoduché to všechno přestěhovat,“ dodala Kobližková.

Viděli jste? Je to šifra od Kazmy, vtipkovali Ústečáci o provizorní opravě dlažby na náměstí

Zdroj: Janni Vorlíček