Sociální demokraté na posledním jednání zastupitelstva prosadili další čistky ve významných funkcích, které má ústecká samospráva na starosti. Požadují změny ve vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) a vyměnili i zastupitele pro územní plán.

Ve všech případech mají podle města občanské demokraty nahradit lidé z ČSSD. V prvním případě ČSSD v zastupitelstvu protlačila návrh na změnu v představenstvu a dozorčí radě SVS.

Čtěte také…
- Čistky v Ústí nekončí! Odchází ředitel zoo i tajemník úřadu! (12.6.2012)
- Kraus: Obávám se o budoucnost trolejbusů v Ústí (26.3.2012)

Valné hromadě, kterou tvoří zástupci obcí z Ústeckého a Libereckého kraje, navrhne, aby v představenstvu skončil dosavadní předseda představenstva Tomáš Indra a v dozorčí radě další ústecký občanský demokrat Petr Ryšavý. Indru by měl podle zastupitelů nahradit starosta Severní Terasy Josef Macík (ČSSD).

Do sporu s vedením SVS se ústečtí sociální demokraté dostali na posledním jednání valné hromady. Firma, která ho organizovala, nechtěla na jednání pustit ústeckého primátora Víta Mandíka, protože neměl pověření k zastupování města. „Byla to až šikana," popsal v médiích svůj zážitek Mandík. Na jednání se nakonec dostal a dokonce tam i hlasoval.

Podle Indry ale firma, která valnou hromadu organizovala, postupovala zcela správně. Primátor prý neměl v pořádku potřebné doklady. Nakonec se sešlo představenstvo, které rozhodlo, že ho lze zaregistrovat.

Podle Indry ale nyní tento postup přezkoumávají právníci. Existuje totiž pochybnost, zda Mandík mohl hlasovat. „Pokud dojdou k názoru, že nikoli, bude celé jednání neplatné. Valná hromada se bude muset zopakovat," uvedl.

Nad valnou hromadou leží další stín, kterým je potvrzení Bronislava Špičáka ve funkci generálního ředitele. Ten je nyní s dalšími lidmi obviněn kvůli údajným daňovým machinacím kolem stavebních zakázek. Ústecká ČSSD tvrdí, že proto chce vedení společnosti od takových lidí očistit.

Další změnou, kterou vedení města provedlo, byla změna pověření zastupitele pro územní plán. Občanského demokrata Martina Svobodu nahradil sociálně demokratický radní Pavel Dlouhý. Ten se problematice územního plánu dlouhodobě věnuje.

Změny ve vedení města a organizací začaly v březnu rozpadem koalice , odvoláním náměstků za ODS a odchodem ODS a SZSP z rady. Skončit musel i ředitel dopravního podniku, změnilo se i obsazení komisí .