Velké hasičské garáže s protiatomovým krytem civilní obrany v Důlcích změní majitele. Do majetku je získá město Ústí nad Labem. To areál označilo za historicky zajímavý a svěří ho ústeckému muzeu, kterému přijde vhod.

Jak vysvětlil mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan, pro budovy s krytem hasiči už neměli žádné využití. Přesto se o ně museli starat a investovat do údržby, což představovalo zbytečnou finanční zátěž. „Tak jsme se s magistrátem dohodli na bezúplatném převodu,“ řekl.

Po převzetí, inventarizaci a papírování spojeném s převodem se sem začnou stěhovat od 1. července muzejní depozitáře a provozní sklady. „Ústečtí radní rozhodli o dlouhodobé zápůjčce této městské příspěvkové organizaci,“ potvrdila městská mluvčí Romana Macová.

Podle náměstka primátora Pavla Tošovského (ODS) ovšem bylo ve hře i několik dalších možností. „Zájem projevily různé soukromé firmy, ale to se nám příliš nelíbilo a ani to nesmíme udělat,“ poznamenal.

Ředitel městského muzea Václav Houfek zápůjčku hasičárny s krytem uvítal. „Vybudujeme v halách a garážích provozní zázemí muzea, které potřebujeme především. Už zhruba deset let pro tyto účely zabíráme tělocvičnu mateřské školy ve Svádově,“ oznámil.

Špatný stav krytu

Co se krytu civilní obrany týká, nyní není ve stavu, aby sem mohl někdo chodit. Před třemi lety sem totiž pronikli zloději kovů a narkomani. Ti rozkradli kabeláž elektrických rozvodů nehledě na nepořádek, který po nich zůstal.

Rozbitá vzduchotechnika, ukradené vodovodní kohoutky a baterie, z elektrického generátoru zbyly jen trosky, postele a matrace pokrývaly odpadky. Vandalové tehdy napáchali škody za zhruba pět milionů korun. Vyšetřovala to i policie. „Po jejich nájezdu zůstal interiér dost poničený. Zjistíme, co se dá dělat, myslím ale, že o příležitostném zpřístupnění můžeme uvažovat,“ slíbil Houfek.

Kryt prý stojí za opravy a zhlédnutí. Alespoň si to myslí amatérský badatel na poli civilní obrany v severních Čechách Darius Hingár. Ústecká veřejnost ho zná jako člověka, který vymyslel a založil muzeum civilní obrany pod Větruší, respektive Ústecké podzemí, ač se mu už po rozporech s majitelem tamního protileteckého krytu nevěnuje.

„Byly tam místnosti s lůžky, velitelská místnost, mapy kraje s umístěním dalších krytů v severních Čechách. Telefonní ústředny, ošetřovny, sklady protichemického materiálu, dokonce stolní tenis. Byl to jediný kryt, který jsem kdy viděl, že by měl vanu na koupání, velmi zajímavé. Měl dieselgenerátory pro každou část zvlášť, antény pro dorozumívání s ostatními stanovišti,“ vypočítal Hingár.

O převzetí areálu město uvažovalo minimálně od roku 2015. Tehdy vedoucí odboru dopravy a majetku města Dalibor Dařílek odhadl cenu nutných oprav na dva miliony korun a roční náklady kolem 400 set tisíc.