Svůj postoj přehodnotilo i hnutí UFO, které původně chtělo zastupitelům navrhnout změnu aktuálně platné protihazardové vyhlášky a ve svých prohlášeních je mnohem zdrženlivější než v první polovině roku. Přesto ústečtí zastupitelé obdrželi anonymní dopis, který jim oznamoval vznik iniciativy Stop Hazardu v Ústí nad Labem s tím, že jeho autoři vědí o jakýchsi plánech na deregulaci hazardu a chtějí proti tomu bojovat.

Stavba lanové dráhy na Větruši. V prvních jedenácti měsících ji vyzkoušelo téměř 300 tisíc cestujících.
FOTO: Lanovku v Ústí čeká čtrnáctý rok. Připomeňte si její stavbu za 80 milionů

Jak vysvětlila ústecká mluvčí Romana Macová, proti dopisu se vedení města ohradilo. „Je v něm uvedeno, že existují plány na opětovné povolení heren a kasin v Ústí nad Labem. Vedení města o těchto aktivitách nemá žádné informace a skutečnosti uvedené v zaslaném dopise se nezakládají na pravdě. Obecně závazná vyhláška o regulaci provozování hazardních her, kterou v květnu 2021 přijali zastupitelé, zůstává nadále v platnosti,“ sdělila.

Hazard sebou nesl řadu negativních jevů, v roce 2018 celníci na Ústecku zadrželi automaty určené pro nelegální hernu. Dnes se hazard přesouvá do digitálního světa on-line hraní. Foto: Celní správa Ústí n.L.Hazard má řadu negativních jevů. Dnes se přesouvá do digitálního světa on-line hraní. Foto: Celní správa Ústí n.L.Zdroj: Deník/Janni VorlíčekZmiňovaný dopis skutečně nebyl podepsaný a skutečně oznamoval vznik zmiňované iniciativy. „Na základě námi dostupných informací víme o možných plánech opět povolit ve městě casina/herny. Jsme aktuálně již početná skupina lidí, která se každým dnem rozrůstá o nové podporovatele. Radikálně s tímto postupem a uvažováním povolit znovu na území města hazard nesouhlasíme,“ píší jeho autoři s tím, že prosazují současnou vyhlášku proti hazardu z května roku 2021.

„Budeme na město v čele s primátorem a vás zastupitelem apelovat, aby k tomu nikdy nedošlo a Ústí nad Labem bylo město pro klidné žití bez hazardu. Pro vyslovení našeho nesouhlasu použijeme veškerá dostupná média, Instagram, Facebook a další. Bojujme společně za čisté město. Nechceme Hazard ve městě,“ končí dopis, obsahující řadu chyb především v používání velkých písmen na začátku slova.

V ústeckém muzeu pracuje jako ředitel Václav Houfek. Pod jeho vedením získalo řadu ocenění i stejně prestižních návštěvníků.
Po nástupu do muzea jsem vyfasoval krumpáč, říká Houfek. Instituci čekají změny

Podle náměstka primátora Tomáše Vlacha, který má na starosti tuto problematiku, vzhledem k aktuálnímu znění nového zákona nevidí vedení města ani žádný důvod, proč do hry hazard vracet.

„Takže pokud by někteří naši kolegové v zastupitelstvu předkládali návrh na jeho deregulaci, zdrželi bychom se. Městská vyhláška v tomto směru ostatně nulovou toleranci neprosazuje. Umožňuje provoz živé hry v kasinu, podobně jako například v Praze. Chceme chránit vyloučené lokality, kde hazard působil velké škody, které měly dopad na zdraví i příjmy rodin, které v nich žijí. Nehledě na to, že v bývalých hernách, například na Klíši na kruhové křižovatce místo herny vznikla kavárna, naproti hlavnímu nádraží byla herna a nyní tu máme módní svatební salon. Je vidět, že uvolněné provozovny se rychle naplní novým obchodem. I to přináší městu peníze a způsobuje mnohem méně společenských škod, nebo spíš žádné škody,“ poznamenal.

Asistenti nyní pomáhají na lince 57 z Neštěmic do Mojžíře.
Kvůli rostoucí agresivitě cestujících posílí bezpečnost v ústecké MHD asistenti

Návrh hnutí UFO na změnu vyhlášky měl původně reagovat na získání možného zisku z on-line hraní. Nyní ale zastupitel hnutí a někdejší kandidát na primátora Petr Křivan řekl, že zatím návrh nepodali a podávat nebudou.

„Minimálně počkáme, jak bude nový zákon nakonec vypadat, aby vůbec takový návrh na změnu městské vyhlášky měl smysl, případně ho přepracujeme. Rozhodneme se na základě vyčíslení, jak by to skutečně vypadalo pro město finančně,“ řekl.

Herny v problematických lokalitách

V minulosti podal návrh na aktualizaci vyhlášky zastupitel PRO Ústí Lukáš Blažej. Vycházel přitom z programu Pirátů.

„Usnesení, pokud by bylo přijato, by ukládalo vypracovat analýzu dopadů hazardu v Ústí nad Labem a na jejím základě do půl roku předložit aktualizaci vyhlášky. Zavazovalo město vynaložit na sociálních služby závislým hráčům alespoň pět procent příjmů ze zdanění hazardu a přímo regulovalo herny v nejproblematičtějších lokalitách. Mrzí mě, že se město navzdory odbornému stanovisku vydalo cestou v podstatě nulové tolerance, aniž by vědělo, jaké budou dopady tohoto rozhodnutí. S protinávrhem vyhlášky byla odmítnuta i sociální péče pro závislé hráče, což rozhodně závislým nepomůže,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Strážníci vyrazili na hřbitovy. Hlídají hroby i parkoviště

Zdroj: MP Ústí n. L.