Přičemž ve skupině usedají kromě zástupců města a jeho obvodů, případně občanských aktivistů, kteří proti hazardu bojují, i provozovatelé heren.

„Považuji nulovou toleranci za velmi reálnou možnost. Ve vedení města je nás pro úplný zákaz heren více, ale je třeba posoudit možné dopady na ekonomiku města, na případnou nezaměstnanost nebo na obranné kroky provozovatelů heren, které již zaznamenali v jiných městech," uvedl primátor Mandík.

Rozpočet obvodů

Václav Pištora z Iniciativy Ústí bez hazardu ovšem podotkl, že podobná prohlášení vydávaly radnice takřka v každém městě, kde obdobný boj proti hernám místní lidé rozpoutali. „Nulovou variantu přednesla pouze naše iniciativa. Pokud bychom v pracovní skupině nezasedli, nikdo by ji neřešil," upozornil Pištora.

Podle něj totiž například zástupci městských obvodů regulovat hazard vůbec nechtějí. „To je ten paradox: Pan primátor řekne, že pokud by se pracovní skupina shodla na nulová toleranci, tak jí bránit nebude," pokračoval Pištora.

„Přitom ale s hernami nemají problém starostové, ani ředitel městské a okresní policie a zástupci provozovatelů hazardních her už vůbec ne. Ostatně, na schůzce skupiny, kde jsem to navrhl, jsem se nesetkal s úspěchem."

Jan Tvrdík, starosta centrálního obvodu, řekl, že není příznivcem, ani odpůrcem heren. „Příjem z nich ovšem činí významnou část rozpočtu městského obvodu, zhruba 12,9 milionu korun. Naše kontroly ale neprokázaly žádné porušování zákona." Iniciativa Ústí bez hazardu proto spoléhá spíš na uspořádání městského referenda, ve kterém by obyvatelé města vzkázali své jasné NE hazardním hrám v jakékoliv podobě. Prý už dokonce mají na petici polovinu potřebného množství podpisů, okolo tří tisícovek, nutných k jeho uspořádání.

Policejní kontroly

Herny a další místa, kam chodí gambleři utrácet peníze, několikrát týdně kontroluje i městská policie. Kromě pravidelných hlídek prý na ně zaměřují i větší, neplánované kontrolní akce, při nichž prohlédnou živnostenská oprávnění i dodržování městské vyhlášky a dalších předpisů včetně toho, aby na automatech nehráli mladiství a děti.

„Za poslední rok jsou výsledky prohlídek heren zcela negativní. Jsme tam tak často, že si pomalu ani nedovedu záchyt nějakého překročení zákona v tomto směru představit," uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.