Majitelé některé odvezli, ale jiné stánky zůstávají na svých místech. Slouží jako nelegální místa pro výlep plakátů, na malování graffiti nebo jako ubytovna pro bezdomovce.
Jedním z míst, které doslova děsí některé obyvatele města, je bývalý stánek u zastávky v ulici Hornická. Jsou zde celkem tři, všechny nefunkční. Jeden je nyní volně přístupný.
Obavy kolemjdoucích
Několik týdnů s ním nikdo nic nedělá. Například Jana Ježková, která odtud každý den brzy ráno jezdí do práce, tvrdí, že je jí to velmi nepříjemné.
„Strašně jsem se bála. Novinový stánek u zastávky byl násilně vypáčený. Dveře byly otevřené, obložení z plechu pomalu sundáno a ze stánku se ozývaly děsivé zvuky. Stánek je zničený už několik let," popsala situaci.
Mluvčí města Romana Macová uvedla, že obvodní radnice o problému ví. „Majiteli ho nařídila odstranit," řekla. Ten s ním dosud nic neudělal.
Podobně například nefunguje bývalý novinový stánek u ústecké Spolchemie. Zaprášená buňka sice krásou nijak neoplývá, ale je zabezpečená.
Radní hledají řešení
Místostarosta centrální radnice Karel Karika řekl, že ví minimálně o čtyřech takových bývalých trafikách. „Tento týdnu se o tom budeme bavit na poradě. Chtěli bychom najít řešení jak se jich co nejrychleji zbavit," dodal.
Podobné starosti řešili i v jiných částech Ústí nad Labem. „Museli jsme asi před dvěma lety nechat odstranit stánek poblíž shellky. Naštěstí všechny ostatní zatím fungují," uvedl tajemník radnice na Severní Terase Petr Vlasák. Funguje například i v minulosti zavřená trafika na Doběticích.
Problémem dříve oblíbených trafik je klesající zájem lidí o jejich služby. Tiskoviny jdou na odbyt méně a cigarety si lidé za stejnou cenu jako v trafice koupí v supermarketu nebo na každá bezince.
Ani samotné odstranění stánku ale není elegantní řešení. Například na křižovatce u Clarionu zmizela, ale zůstala tu nevzhledná betonová plocha s elektroskříní.