Když vyrazí dva miliony lidí do ulic, změníme volební systém. To je vize milionáře Karla Janečka, který se svou pozitivistickou show přijel do ústeckého kulturního domu. Zde se svými hosty Martinem Hausenblasem, senátorkou Alenou Dernerovou, moderátorkou a misskou Ivou Kubelkovou a hercem Janem Budařem, který vše moderoval před zcela zaplněným kinosálem, přednesl svou vizi.

„Když přijdou dva miliony lidí, tak těm stranám nezbude, než to udělat," řekl Janeček. „Je to stejné, jako s přímou volbou prezidenta. Ta se nikomu nehodila, oni tím přišli o silný mocenský nástroj."

Na setkání s ním dorazili lidé až Pardubic, Litvínova či Děčína. V sedadlech usedli dělníci, i vysokoškoláci.

Právě z Pardubic přijel muž, který o sobě říkal, že je zedník a Janečkovi oponoval nejvíce. „Nedílnou součástí ústavy České republiky je Listina základních práv a svobod. Vládne tu finanční systém skrze politické strany. V ústavě se ale o politických stranách nic nepíše," zkritizoval současný politický systém. „Plánujeme revoltu na Václavském náměstí," zval ostatní.

Ústecký podnikatel Martin Hausenblas zasahoval do debaty poměrně často. Poukázal, mimo jiné, zřejmě na největší bolest současné společnosti. „Když je něco nepříjemné, je pro lidi přirozenou reakcí se odtáhnout," řekl.

Tím měl na mysli, že se lidem politika přestává líbit a tak strkají hlavu do písku, přestávají se o veřejné záležitosti zajímat, nechodí volit. „Pojďme se raději dohodnout, jak to tady chceme, jakmile to uděláme, je vyhráno."

To podpořila i Alena Dernerová, volební skokanka, kterou voliči vykroužkovali z chvostu kandidátky až na první místo. „Když jsem se rozhodla něco kritizovat, něco mě to stálo, ztratila jsem místo."

Lidé ovšem neprobírali jen politiku. Hovořili o dětech, o tom, že mají malou slovní zásobu a stále sedí u počítače. O tom, že je potřeba začít u sebe a najít si cestu ke svým sousedům a spřátelit se s nimi. O štědrosti. Hned u vchodu do sálu návštěvník obdržel kartičku, pomocí níž se mohl zaregistrovat a napsat, co pozitivního dělá pro ostatní.

Pořad provázely Budařovy vtípky, které odlehčovaly situaci, když začala diskuse ubíhat jinam. Byla emotivní a končila povětšinou bouřlivým potleskem.

Lidé občas Janečkovi i skákali do řeči. „Neměl jsem z toho strach," řekl Janeček Ústeckému deníku.

„To byli pozitivní lidé, to nebylo tak, že by to chtěli úmyslně podpořit. Ta diskuse byla velmi živá, zatím nejživější, jakou jsem zažil," dodal po skončení pořadu.

Ústí je slavné svými zlojedy

S cílem změnit nahlížení společnosti na dnešní vývoj České republiky objíždí města známý bojovník proti korupci Karel Janeček. Chce v nich šířit myšlenku takzvané pozitivní evoluce. Zavítal i do Ústí nad Labem a tvrdí, že i zde je mnoho lidí, kteří podobné hodnoty sdílí.

Proč jste přijel do Ústí, máte s ním nějaké zkušenosti?
Já s ním mám ty zkušenosti, že jsem tady byl například na návštěvě. Jinak osobní zkušenosti nemám. Ústí nad Labem je krajské město a naše cesta je cestou po krajských městech.

Myslím třeba zkušenosti vás jako zakladatele Nadačního fondu proti korupci.
Aha, jistě. Ústí je slavné svými zlojedy a různými kmotry. Je pravdou, že v tomto smyslu vyčnívá z průměru České republiky. O to spíše zde mohou být ty změny výrazné.O to více lidí je zde znechuceno tím stavem politiky, protože o to větší zlojedi to zde ovládají.

Jsou na Ústecku lidi, na které máte kontakty, a kteří by vám pomáhali?
Například Martin Hausenblas. Byl jsem na obědě s dalšími regionálními podnikateli, na které mám kontakty. Hodně z nich vyjádřilo ochotu se zapojit do procesu propojování lokálních pozitivních vln.

Co je to pozitivní evoluce?
Evoluce je vývoj. Celé lidstvo prochází evolucí a podařily se nám historicky nevídané věci jako vědecko-technická či informační revoluce. Díky tomu jsme v ojedinělé situaci, kdy může nastat pozitivní evoluční skok. Chceme přispět k tomu, aby se to co nejlépe a nejefektivněji podařilo.

Jak?
Je to o lidských hodnotách a o uvědomění občanů. Prostě přijmout za své, že dělat špatné věci, které nejsou v zájmu celku, se nevyplatí. Že snaha obohatit se na úkor ostatních nebo touha po moci, se prostě z dlouhodobého hlediska nevyplatí. Chceme proto o tomto faktu přesvědčit co nejvíce lidí.

Jaké budou nástroje, kterými toho chcete dosáhnout?
Nástrojem bude komunikace. Co největšího počtu lidí. Shoda na tom, co má smysl a kam bychom si přáli, aby se naše země ubírala.

Mluvíte o změně volebního systému. Čeho byste tím chtěli dosáhnout?
Změna volebního systému je nutná, ale sama o sobě není postačující podmínkou nastolení společenské obnovy. My zde máme demokracii na papíře. Ve skutečnosti je ta mocenská struktura pod kontrolou politických stran jako mocenských center. A potom těch zlodějů, těch špatných lidí na pozadí. Lidí, kteří si uzurpují moc a nějakým způsobem se ji snaží hlídat. Spravedlivý volební systém znamená, že demokracie bude nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Ti, kteří se jednou dostanou k moci, ji již nebudou moci okleštit a uzurpovat. Námi navržený systém má tu vlastnost, že je spravedlivý k řízení společnosti. K tomu se dostanou lidé, kteří mají hodnoty, kteří jsou slušní, a kteří to dělají jako svoji náplň a nikoli proto, aby zneužili ostatní.