Dalším krokem bude podle náměstka primátorky Pavla Dufka zabezpečení celé ulice. „Poradíme se se stavebním úřadem, jak je domy potřeba zabezpečit, než získáme peníze na demolici," uvedl Dufek. Podle tabulkových cen demolice vyjde na více než 100 miliónů korun.

VZNIKNE ZELENÁ PLOCHA

„Cena se samozřejmě může snížit výběrovým řízením. Demolici ale nechceme platit z městského rozpočtu, necháme zpracovat projekt, abychom mohli požádat o dotaci," uvedl Dufek.

Chátrající komplex domů v ulici Na Nivách.
Ústí chce koupit a poté zbourat celou ulici Na Nivách

Město hodlá zažádat o peníze z ministerstva pro místní rozvoj, případně z programu Ústeckého a Karlovarského kraje Restart. Z lokality chce udělat zelenou plochu. Do budoucna by tam mohly vyrůst domy pro mladé rodiny s dětmi.

Návrh podpořil i zastupitel Martin Hausenblas. „Tato oblast by měla být opět zaplněna hodnotnou rezidenční výstavbou a být impulzem pro obnovu Předlic, které se i otevřením dálnice D8 stávají lukrativní lokalitou pro podnikání," myslí si.

ODPADKY A VANDALOVÉ

Zastupitel a architekt Jan Hrouda (PRO!Ústí) ovšem pro koupi ruku nezvedl. „Chyběly mi informace, jakým způsobem bude řešené zabezpečení domů, tak aby nebyla ohrožena bezpečnost občanů města, včetně absence nákladů na takovéto zabezpečení. Přesto s koupí ulice Na Nivách a řešení její budoucnosti souhlasím," uvedl Hrouda.

Původně vyhlášená ulice s alejí stromů vznikala v několika vlnách v letech 1911 a 1926. Domy před více než deseti lety koupil od města česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Přestože avizoval, že čtvrť nechá zrekonstruovat, od záměru ustoupil a rozsáhlé objekty tak chátraly dál.

Předlice objektivem Jany Plavec.
Jak dobře žít v Předlicích? „Koupit si dům a udržovat ho,“ říkají starousedlíci

V roce 2014 na jaře podnikatel zemřel a ohyzdné skelety zdědil jeho syn. Jeho advokátka Lucie Hrdá už dříve uvedla, že se k věci nebude vyjadřovat. V domech, které jsou plné odpadků, řádí vandalové, schází se tu narkomani a mnohokrát v nich hořelo.