Nabízí dost atrakcí pro rodinné výlety nejen na jeden či dva dny. Je toho tu dost na celý týden a ani není potřeba moc hledat.

Do zoo za zvířaty i africkým uměním

Celodenní návštěvu si zaslouží třeba ústecká zoologická zahrada. Může se pochlubit mnoha chovatelskými úspěchy i účinkováním ve filmech. Například ve slavném snímku Dva lidi v zoo Marie Poledňákové.

„Ve dnech 28. a 29. července zavítá do naší zoo hudební a taneční skupina IYASA ze Zimbabwe. Nenechte si jejich vystoupení ujít, protože je pouze málo míst, která v rámci svého turné navštíví. Koncertu budou předcházet křtiny našich dvou afrických mláďat zebry Hartmannové a guerézy pláštíkové," láká do zoo její mluvčí Věra Vrabcová.

Kromě expozic se zvířaty z celého světa, jako exotárium, sloninec, výběhy kočkovitých šelem či opic a orangutanů, jsou tu také hřiště pro děti, dětská zoo, restaurace a například výběh lemurů, kam mohou návštěvníci normálně vstoupit. Rodinné vstupné přijde na 310 korun.

Koupání v zrekonstruované Brné

Málokdo by pak odolal vodním radovánkám. I ty krajské město Ústí nabízí, například na termálním koupališti v Brné. To se docela nedávno dočkalo rekonstrukce a tím pádem i nového, třetího bazénu.

Koupaliště v Brné. Ilustrační foto„Nutná rekonstrukce rekreačního bazénu, sprch, toalet a rozvodů stála 19, 8 milionu korun. Návštěvníci Termálního koupaliště Brná se mohou těšit na prakticky nový rekreační bazén, upravené brouzdaliště, vodní atrakce, bezbariérové sociální zařízení, plochy pro odpočinek i zrekonstruovaný tobogán," vypočítával Pavel Brycz, mluvčí ústeckých Městských služeb, jež koupaliště provozují.

Nemluvě o beachvolejbalovém hřišti, úschovně jízdních kol, občerstvení a dalších. Vstupné pro dospělého činí 80 korun, držitel elektronické peněženky zaplatí 70 Kč. Děti do 120 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Za děti nad 120 centimetrů zaplatí rodiče vstupné 50 korun.

Rande s historií v muzeu

Otom, že muzeum nemusí být nudnou institucí, na jejíž sbírky usedá prach, přesvědčuje už několik let i ústecké muzeum. Jeho příznivci se tu mohli setkat se severoamerickými indiány, Vinnetouem a Old Shatterhandem, největší sbírkou modelů ze stavebnice Merkur v zemi, modely letadel, tanků, diorámaty, interaktivní výstavou o napoleonské bitvě u Chlumce.

Aktuálně tu trvá výstava o starých pověstech českých. Masivní dřevěné palisády se objevily u vstupu do budovy ústeckého muzea a v jeho útrobách pak vyrostly další.

Expozice připravená ve spolupráci s Národním muzeem se zaobírá pověstmi dob předkřesťanských, které konfrontuje s archeologickými nálezy, například ze Stadic, rodiště Přemysla Oráče.

„Vystavené nálezy z této lokality patří jak do starší doby kamenné, kdy se v našem kraji proháněli mamuti a srstnatí nosorožci, tak do doby bronzové a železné. Je to jedna z nejbohatších archeologických lokalit našeho regionu," popsala vedoucí archeologického oddělení ústeckého muzea Michaela Kalinová.

Rodinná vstupenka do muzea přijde na stokorunu.

Žádný rodinný výlet se neobejde bez procházek po okolí.

Střekov inspiroval Richarda Wagnera

Nádherná příroda Českého Středohoří a Porty Bohemicy si pozornost rozhodně zaslouží. Za návštěvu určitě stojí Vaňovský vodopád, vyhlídka z Vrkoče, Erbenovy rozhledny či výletního zámečku na Větruši.

Labe a hrad Střekov.Kam můžete vyjet klidně po nákupech v Obchodním centru Forum lanovkou za cenu běžného jízdného MHD v Ústí.

Odtud se dá v poklidu dojít k jednomu z technických zázraků první republiky, Masarykovým zdymadlům, stojícími v kontrastu pod malebnou zříceninou hradu Střekova, který patří šlechtickému rodu Lobkowiczů, přezdívanému Perla Polabí.

Stal se inspirací pro hrad Wartburg ze slavné opery Richarda Wagnera nazvané Tannhäuser.

Patří k nejlepším ukázkám gotického stavebního slohu na Ústecku. Navštívit je možno hradní kapli, zdejší hradní palác, výstavy o historii hradu, nebo se kochat neopakovatelnou vyhlídkou do údolí z terasy. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti do 15 let přijde na 190 korun.

Když vyhládne pomůže Lípa

Po všech toulkách v okolí určitě vyhládne každému. Ani to není žádný problém. Navštívit lze nejednu z výborných restaurací ve městě. Mezi nejvyhlášenější patří například i Hospůdka U Lípy u kruhové křižovatky a parkoviště na Dolním Střekově.

Nabízí velký výběr tuzemských i mezinárodních specialit. Pyšní se zápisem v Guinnesově knize rekordů co do šířky sortimentu a více, než stoletou historií. K pití nabízí mimo jiné místní nepasterovanou tankovou dvanáctku. „Není problém si zarezervovat stůl," dodává Vlastimil Žáček, šéf restaurace.

Volné rodinné vstupenky, knihu pohádek a poukázku na oběd v Hospůdce U Lípy v ceně 600 korun můžete získat, když vaše děti pošlou do prázdninové soutěže regionálního Deníku svůj obrázek strašidla z Ústecka.

Střekovská zdymadla.