„Proboha, situace bez rady byla už neúnosná. Dlouhodobě jsem signalizovala, že KSČM podpoří kohokoli, jenom aby rada a město fungovaly. Na pondělním jednání ještě byly jiné návrhy, dnes to dopadlo tak, jak to dopadlo. Jsem v zastupitelstvu roky, doufejme, že to dám. Spolehněte se, že budu pořád stejná a budu věci říkat tak, jak je vnímám a cítím," reagovala Čelišová, která bude dlouhodobě uvolněnou radní. Do gesce dostala oblast sociálních záležitostí, sociálních služeb a seniorů.

PRO ČELIŠOVOU HLASOVALO 20 ZASTUPITELŮ

„Chci, aby se seniorům žilo rozumně a chci najít cesty, jak jim zkvalitnit život. Ráda bych se zaměřila na sociálně vyloučené lokality a lidi, kteří se pohybují pod hranicí chudoby," řekla Květoslava Čelišová, pro kterou hlasovalo 20 z přítomných 35 zastupitelů.

„Jednotlivé kluby jsme vyzvali k jednání a pouze klub KSČM přijal nominaci jednoho ze svých členů. KSČM si navíc nepodmiňovala vstup do rady naprosto ničím," zmínila primátorka s tím, že by si přála dovolení rady do plného počtu sedmi členů.

PRIMÁTORKA SE NEBOJÍ VĚTŠÍHO POČTU RADNÍCH

„Nemám ani problém navýšit počet radních na devět. V tuto chvíli se dostáváme do situace, kdy pětičlenná rada je opět křehká. Nechci přivolávat nějaké neštěstí, ale může se cokoliv stát, například jeden ze zdravotních důvodů vypadne," dodala Nechybová.

Zastupitelé Bohuňková, Haidler, Hausenblas, Hrouda, Moudrá-Wünschová, Bzura a Tajchnerová hlasovali proti zvolení Čelišové do funkce. „Komunisté se ujímají vlády v Ústí bohužel již oficiálně a nikoliv skrytě jako dosud. Považuji tento den za smutný okamžik v historii Ústí. Jednali jsme několik měsíců, ale vedení zkrátka upřednostnilo komunisty před ostatními návrhy," reagoval za TOP 09 Radim Bzura.

POZVALA NEBO NEPOZVALA?

Emoce neopadly ani při hlasování o návrhu rozpočtu na rok 2017. Vedení města se dočkalo kritiky ze strany některých zastupitelů s tím, že s nimi návrh rozpočtu nikdo neprojednal.

„Je naprosto bezprecedentní, co se tady stalo, že s námi rozpočet nebyl projednán. Každý primátor si vždycky všechny pozval. I takový střihoun, jakým byl pan Kubata, aspoň ze slušnosti s námi seděl a rozpočet projednal. Pan Mandík ho osmkrát předělával a dva měsíce pečlivě dopředu s každým projednával. Tohle je údržbářský rozpočet, který město nijak nerozvíjí a neposouvá ho dopředu," uvedl Pavel Dlouhý z ČSSD.

„Není pravdou, že jsem k projednání nepřizvala zastupitele. To, že pošleme pozvánku a nepřijdete, tak pro to asi máte své důvody," bránila se primátorka.

ČSSD spolu s hnutím Vaše Ústí následně předložily vlastní návrh rozpočtu. V něm například požadovaly navýšení finančních rozpočtů pro obvody. „Obvody spravují majetky za stamiliony a nemají na to prostředky," sdělil důvod Mata. Pro centrální obvod navrhovali 6 milionů, pro Severní Terasu 2,4 milionu, pro Neštěmice 2,1 milionu a pro Střekov 2,3 milionu korun.

„Pan Mata by teď obvody posiloval, před dvěma lety měl jiný názor. Každý starosta si chce udělat svůj politický pomníček, ale nevidím důvod, proč bychom měli podporovat politické PR za veřejné prostředky," podotkl Radim Bzura (TOP 09). Proti tomu se ostře ohradily starostky Yveta Tomková a Renáta Zrníková.

„Neděláme si žádné PR, snažíme se opravit všechno, na co dáme dohromady finanční prostředky," reagovala Zrníková. Po dvouhodinové pauze vedení města návrh rozpočtu změnilo a navýšilo příjmy a výdaje o 58 milionů korun. Obvody nakonec dostanou přidáno jen na provoz a péči o zeleň.