Vedení Ústí nad Labem na poslední chvíli návrh rozpočtu měnilo a navýšilo příjmy a výdaje o 58 milionů korun. Pro rozpočet hlasovalo 20 za 37 přítomných zastupitelů zastupitelů. Kromě členů rady i komunisté, TOP 09, ODS, nezařazení bývalí členové ANO a jedna zastupitelka klubu PRO!Ústí.

NA SPLÁTKY MĚSTO MUSÍ UVOLNIT 100 MILIONŮ

Ústí nad Labem je dlouhodobě zadlužené. Splácí úvěry Evropské investiční bance a Komerční bance. Příští rok musí na splátky uvolnit přes 100 milionů korun.

Ještě v pondělí vedení města počítalo s příjmy s příjmy 1,471 miliardy a výdaji 1,514 miliardy korun. Rozpočet upravilo až v průběhu jednání na příjmové i výdajové části o 58 milionů korun. „Vzaly se (58 milionů) na základě daňové kalkulačky, která byla zveřejněna Svazem měst a obcí a prognóza pro daňový vývoj a výběr daní pro příští rok je pozitivní," řekla ČTK Primátorka Věra Nechybová (nez.).

Těsně předtím o jediný hlas neuspěl protinávrh jiné úpravy rozpočtu, který podaly Vaše Ústí a ČSSD a který podpořilo také PRO!Ústí. Tři nejsilnější kluby měly jen 18 hlasů, potřebovaly aspoň o jeden víc. Jejich protinávrh počítal mimo jiné s 20 miliony na investice pro městské obvody, provozní dotací pro spolek Hraničář a s více penězi na opravy škol.

Schválený rozpočet je podle Nechybové kompromisem. „Samozřejmě jsme ustoupili. Je to věc kompromisu a dalších jednání. Pokud budou potřeba další navýšení a pomoci městským obvodům, tak jsme opravdu vstřícní a budeme se snažit vyhovět," uvedla Nechybová.

OBVODY DOSTANOU VÍC NA PROVOZ A ZELEŇ

Vedení do rozpočtu dílem převzalo návrhy hnutí Vaše Ústí a ČSSD. Částečně přidáno dostanou městské obvody, ale jen na provoz a péči o zeleň. Oproti původnímu návrhu město také zakomponovalo 4,8 milionu na platy řidičů v MHD.

„Původní rozpočet nebyl v pořádku. Zadostiučiněním je to, že s ním vůbec začali pracovat a přišli s tímto dalším návrhem. I když jsme náš návrh neprohlasovali o jediný hlas, tak pro nás je to velký úspěch," řekl Martin Mata (Vaše Ústí).

Výdajová investiční část rozpočtu počítá s částkou 185 milionů korun. Jsou v ní ale zahrnuty například i splátky za opravu fotbalového stadionu. Radnice počítá s rekonstrukcí koupaliště na Klíši, na projektovou dokumentaci uvolnila pět milionů a dalších deset na první fázi oprav.

Město má zásobník investičních akcí, na které nemá peníze. Jsou jich desítky za více než 900 milionů korun.