Ostudu a tentokrát  mezinárodní. Tu má Ústí kvůli neúčasti svého primátora Víta Mandíka (ČSSD) na setkání se starostou Vídně  a významným rakouským sociálním demokratem Michaelem Häuplem.  Ten přijel ve čtvrtek na ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, aby slavnostně otevřel  rakouskou knihovnu.

Psali jsme: Studenti dostali rakouskou knihovnu

Důvod své nepřítomnosti primátor Mandík nevysvětlil. Na dotaz, co místo toho dělal, neodpověděl.  „Pan primátor se na akci řádně a v předstihu omluvil," řekl Karel Rouč z kanceláře primátora.

Nehoráznost

Na to ovšem reagoval rektor univerzity René Wokoun se značnými rozpaky. „Když už nepřišel sám, tak za sebe mohl alespoň poslat někoho jiného," poznamenal rektor Wokoun.

Úplně stejný názor má i politolog Zdeněk Zbořil. „Náhradu poslat měl. Je to nehoráznost. Už kníže Metternich říkal, Češi se chovají jako lokajové, nebo hulváti. Rakušané si nebudou pamatovat jména lidí, ale že se to stalo v Ústí, to ano."

Žádný záskok

Jak to vypadá, tak vedení města dokonce ani neplánovalo, že by někoho oficiálně poslalo. Na otázku, kdo tedy na univerzitě Víta Mandíka zastupoval, totiž mluvčí Rouč neodpověděl.

Za primátora Mandíka při podobných příležitostech obvykle „zaskakuje" náměstek Pavel Boček. Ani on nedorazil. „Byl jsem na slyšení dětského parlamentu. O návštěvě starosty Vídně vůbec nic nevím," reagoval náměstek Boček překvapeně na dotazy Ústeckého deníku.

Čas si našel hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Pana starostu i zástupce rakouského velvyslanectví považuji za významné návštěvy," řekl hejtman, který mívá velmi nabitý program. „Těší mne, že jsem měl čas se s nimi sejít, popovídat si a poděkovat jim za spolupráci."

Trapas

Na setkání dorazil pouze radní Miroslav Král. Veřejně ovšem nevystoupil, aby Víta Mandíka omluvil. Nikdo ho tím ostatně ani nepověřil a oficiálním zastupováním Ústí také ne. „Na setkání s vídeňským starostou jsem přišel za ústecké muzeum," uvedl Miroslav Král, který je ředitelem muzea.

Opoziční zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) označil primátorovu nepřítomnost za trapnou. „Považuji to za neúctu nejen vůči panu starostovi Häuplovi, ale i vůči naší univerzitě. Určitě měl přijít někdo z politického vedení města," dodal Tomáš Jelínek.