Město mohlo mít obří sportoviště, pokud by spojenci ve druhé světové válce neporazili nacistické Německo. Plány ústeckého architekta Franze Josefa Arnolda před nedávnem našel v archivech Národního památkového ústavu historik Richard Němec.
Překvapení historici
Sportoviště mělo sloužit především nacistické mládeži a k různým velkolepým shromážděním.
„Bylo to pro nás velké překvapení. Arnold se významně podepsal na vzhledu našeho města v době, kdy tady vládla německá sociální demokracie. Nevěděli jsme ale, že se zabýval i takovýmto návrhem," uvedl Martin Krsek z ústeckého muzea.
Centrum mělo vyrůst v místech, kde je dnes zimní stadion namísto tehdejšího výstaviště. Pod ním měla stát další sportoviště a domy, které by nejspíše sloužily jako zázemí pro sportovní organizace. Krytá část by pojala deset tisíc lidí.
Vládní palác
Ústí nad Labem podle historiků mělo být jednou z výkladních skříní nacistického Německa a fungování žup, které prosadil Adolf Hitler.
Dokladem toho byly například i plány na další velkolepou stavbu, takzvaný vládní palác na Mariánské skále od architekta Paula Bonatza. Ani tato stavba nakonec nevznikla.
Historikové nyní pracují na výstavě, která by mapovala plány nacistické výstavby v Sudetech. Pravděpodobně ji v budoucnu uvidí i lidé v ústeckém muzeu.