Informaci potvrdil náměstek primátora Pavel Boček (Ústečané). Město se podle něj proti sankci odvolalo k ministerstvu financí.

"Platební výměr souvisí s auditem společnosti Deloitte Advisory," řekl mluvčí ROP Severozápad Vojtěch Krump. V čem město pochybilo, nechtěl Krump říct, podle informací ale audit radnici vytýká část zadání veřejné zakázky, která se týká bezdlužnosti uchazečů.

Revitalizace domu kultury stála bezmála 180 milionů korun, evropská dotace činila přes 90 procent. Rekonstrukcí prošly dvě části domu kultury, následně se do něj přestěhoval Dům dětí a mládeže. Děti mají k dispozici nové klubovny nebo kinosál.

Původní sankce vyměřená městu byla mnohem vyšší, ROP Severozápad chtěl vrátit 157 milionů korun. "V první fázi jsme požádali o prominutí odvodu, zároveň jsme požádali o sečkání. Na základě toho jsme obdrželi vyjádření o prominutí části. Po prominutí je platební výměr na částku 15,7 milionu korun," řekl ČTK Boček.

Radnice jakékoli pochybení odmítá a s odvoláním se obrátila na ministerstvo financí. Rada města ve čtvrtek na mimořádném zasedání rozhodne, jestli sankci zaplatí.

"Rozpočtovým opatřením se asi rada přikloní k tomu, abychom částku zaplatili. V opačném případě by nabíhalo penále. V žádném případě to neznamená, že pochybení připouštíme," doplnil Boček.

Pro Ústí nad Labem to není první sankce, kterou mu v souvislosti s auditem Deloitte ROP Severozápad vyměřil. Za pochybení při zakázce na opravu městských sadů měla radnice původně zaplatit 25 milionů korun. I v tomto případě ROP Severozápad snížil částku na deset procent.

"Dva a půl milionu jsme zaplatili, ale také jsme podali odvolání a případně se obrátíme na soud," doplnil Boček. Oba projekty byly součástí Integrovaného plánu rozvoje města.

Audit společnosti Deloitte Advisory zkoumal 35 náhodných projektů, pochybení našel téměř u všech. ROP Severozápad požaduje od 14 příjemců vrácení 395 milionů korun. Kromě Ústí nad Labem má zaplatit například Žatec za projekt chrámu chmele a piva. Původní sankce byla 180 milionů korun, úřad ji snížil na necelých 20 milionů.