Vůbec nejhorším podchodem ve městě je zřejmě ten střekovský u kruhového objezdu poblíž Setuzy. Není divu, že drtivá většina lidí tam volí raději přechod přímo přes koleje, v podchodu totiž nenajdete kousek čistého místa. Vymlácené tabulky skel, posprejované stěny a celková neudržovanost vybízí k průchodu skutečně jen největší odvážlivce.

Reportér Deníku Jan Pechánek v seriálu Zaostřeno poodhaluje známá ústecká místa a jejich specifika. V premiérovém díle se věnoval Masarykově ulici v okolí kina Hraničář, v rámci druhého zavítal na Mírové náměstí, poté navštívil Městské sady a před týdnem hlavní nádraží.

Střekovskému podchodu v tomto ohledu zdatně sekunduje ten pod železniční stanicí Ústí nad Labem západ. Nejdelší podchod v blízkosti centra je vším, jen ne místem pro klidnou chůzi, všudypřítomné odpadky a pohozené lahve od alkoholu jsou pravidelnými rekvizitami místa, kam byste spoustu lidí nedostali ani za úplatek.

Hlavní nádraží v Ústí nad Labem prošlo v poslední době sympatickou proměnou.
VIDEO: Oživený hlavák si Ústečané chválí. Problémová místa jsou jinde, myslí si

Od západního nádraží směrem do centra pak lze narazit na dobře známý podchod v blízkosti čerpací stanice MOL v ulici Panská. Přestože jeho fasádu zdobí symboly související s přilehlou chemičkou - a třeba i chemické vzorce - ani tento podchod nepatří do výkladní skříně Ústí. Je často kritizován, navíc bývá vytížený, lidé jej pro přechod na druhou stranu využít musí. Chvála na něj ovšem sršet nemůže, i zde je odpadků požehnaně. Lidé se také musí vyhýbat stojící vodě.

Ústecké podchody jsou ozdobou i katastrofou severočeského města.Ústecký podchod v Panské ulici.Zdroj: Deník/Jan Pechánek„Je to dost depresivní, když se ráno musíte vláčet takovým humusem. Kdyby tu byl nadchod nebo semafor a přechod pro chodce, nikdo si tu dělat bordel nedovolí. Jestli to bylo z participativního rozpočtu, čekal bych spíš, že těch pár tisíc zaplatí za projekt rekonstrukce a další práce už zafinancují z jiné položky, než s nimi platit za takovou práci,“ zlobil se před časem například Josef Minařík ze Skřivánku, který tím narážel na snahu o zkulturnění podchodu z roku 2021.

Úroveň ústeckých podchodů zachraňují z našeho seznamu alespoň poslední dva u hlavního nádraží. Takzvaná myší díra k Přístavní ulici prošla výraznou změnou k lepšímu a ústecký prim pak drží podchod k Benešově mostu. Dříve šedý a špinavý, špatně osvětlený podchod zkrášlily malby s životním příběhem Ruth Hálové. Ta patřila díky své matce mezi takzvané Wintonovy děti, tedy ty, jež Nicholas Winton zachránil před nacistickým vyhlazovacím táborem.

Letošní kapříci a další ryby. Rybáři se totiž nezastaví celý rok. Výlovy, letos v listopadu a sádka v březnu. Foto: Jan Skalský
Cena za kapra z Chabařovic nahoru nepoletí. Na sádky se chystá i Mistr Málek

Zároveň dodejme, že poslední dva podchody jsou uzavíratelné a dle informačních cedulí nepřístupné od 22 hodin do 5 hodin ráno, v tomto čase lidé musí zvolit cestu přes hlavní nádraží.

Za jejich čistotu mohou i zvýšené pravidelné pochůzky jednotek městské policie, díky kterým je hlavní nádraží a jeho blízké okolí jednou z nejpříjemnějších destinací v centru Ústí nad Labem.

Vánoční trolejbusy znovu vyrazí do ulic Ústí nad Labem.
Znovu vyjedou! Vánoční trolejbusy zpříjemní Ústečanům cesty i letos