Vůbec nejhorším podchodem ve městě je zřejmě ten střekovský u kruhového objezdu poblíž Setuzy. Není divu, že drtivá většina lidí tam volí raději přechod přímo přes koleje, v podchodu totiž nenajdete kousek čistého místa. Vymlácené tabulky skel, posprejované stěny a celková neudržovanost vybízí k průchodu skutečně jen největší odvážlivce.
Reportér Deníku Jan Pechánek v seriálu Zaostřeno poodhaluje známá ústecká místa a jejich specifika. V premiérovém díle se věnoval Masarykově ulici v okolí kina Hraničář, v rámci druhého zavítal na Mírové náměstí, poté navštívil Městské sady a před týdnem hlavní nádraží.
Střekovskému podchodu v tomto ohledu zdatně sekunduje ten pod železniční stanicí Ústí nad Labem západ. Nejdelší podchod v blízkosti centra je vším, jen ne místem pro klidnou chůzi, všudypřítomné odpadky a pohozené lahve od alkoholu jsou pravidelnými rekvizitami místa, kam byste spoustu lidí nedostali ani za úplatek.
Od západního nádraží směrem do centra pak lze narazit na dobře známý podchod v blízkosti čerpací stanice MOL v ulici Panská. Přestože jeho fasádu zdobí symboly související s přilehlou chemičkou - a třeba i chemické vzorce - ani tento podchod nepatří do výkladní skříně Ústí. Je často kritizován, navíc bývá vytížený, lidé jej pro přechod na druhou stranu využít musí. Chvála na něj ovšem sršet nemůže, i zde je odpadků požehnaně. Lidé se také musí vyhýbat stojící vodě.
„Je to dost depresivní, když se ráno musíte vláčet takovým humusem. Kdyby tu byl nadchod nebo semafor a přechod pro chodce, nikdo si tu dělat bordel nedovolí. Jestli to bylo z participativního rozpočtu, čekal bych spíš, že těch pár tisíc zaplatí za projekt rekonstrukce a další práce už zafinancují z jiné položky, než s nimi platit za takovou práci,“ zlobil se před časem například Josef Minařík ze Skřivánku, který tím narážel na snahu o zkulturnění podchodu z roku 2021.
Úroveň ústeckých podchodů zachraňují z našeho seznamu alespoň poslední dva u hlavního nádraží. Takzvaná myší díra k Přístavní ulici prošla výraznou změnou k lepšímu a ústecký prim pak drží podchod k Benešově mostu. Dříve šedý a špinavý, špatně osvětlený podchod zkrášlily malby s životním příběhem Ruth Hálové. Ta patřila díky své matce mezi takzvané Wintonovy děti, tedy ty, jež Nicholas Winton zachránil před nacistickým vyhlazovacím táborem.
Zároveň dodejme, že poslední dva podchody jsou uzavíratelné a dle informačních cedulí nepřístupné od 22 hodin do 5 hodin ráno, v tomto čase lidé musí zvolit cestu přes hlavní nádraží.
Za jejich čistotu mohou i zvýšené pravidelné pochůzky jednotek městské policie, díky kterým je hlavní nádraží a jeho blízké okolí jednou z nejpříjemnějších destinací v centru Ústí nad Labem.