Je úterý krátce po poledni. Městskými sady v centru Ústí nad Labem procházím stejně jako několik pejskařů, studentů či maminek s kočárky. Kromě všudypřítomného popadaného listí nevidím nepořádek v podobě pohozených odpadků či exkrementů od psů. Místo je čisté, udržované, to se o jiných placech v krajské metropoli říct nedá. Jen několik laviček nese stopy menšího vandalismu.

Nabývám dojmu, že místo nepatří do jinak zanedbaného Ústí. Chválí si ho i jiní. „Je to pěkný park. Rozlehlý. V létě tu je mnoho akcí, bývá plno. Mladí si také často vezmou třeba deku, lehnou si na trávu, hrají hry nebo jen tak lelkují,“ popisuje mi letní režim sadů návštěvnice, ke které zrovna přichází jedna z kamarádek. Zaposlouchá se, pozitivním slovům přitakává.

Reportér Deníku Jan Pechánek v seriálu Zaostřeno poodhaluje známá ústecká místa a jejich specifika. V premiérovém díle se věnoval Masarykově ulici v okolí kina Hraničář, v rámci druhého zavítal na Mírové náměstí.

Městské sady jsou také oblíbenou lokalitou výše zmíněných pejskařů. I oni si jeden z největších ústeckých parků pochvalují.

„Jdu sem se psem čtyřikrát denně. Pěkný park je i na Severní Terase, ale tady jde o jasně nejhezčí místa v centru. Dolů ani nechodím, nelíbí se mi to tam,“ říká mi jeden z nich.

close Městské sady Ústí nad Labem info Zdroj: Deník/Jan Pechánek zoom_in Městské sady v Ústí nad Labem jsou příjemným místem k procházce.
Procházím celým parkem, několik hromad větví je důkazem o momentálním prořezávání stromů. Jinou anomálii od čistého, přírodního a na pohled zdravého místa nenalézám. Zaráží mě snad jen uzavřená dřevěná lávka u jezírka. Neprůchodná je již několik let.

Věděli jste, že největší park v Evropě se nachází v irském Dublinu? Phoenix park má 707 hektarů, v jeho prostředí naleznete několik fotbalových hřišt i sídlo irského prezidenta.

Park je také pravidelně hlídán policejními složkami, zásadní problémy místní neřeší ani v nočních hodinách. 

„Bydlím tu od roku 1966. Park prošel proměnou, stálo to obrovské peníze a bůh ví, kde všude skončily,“ přidává pohled muž, který žije v blízkosti polikliniky. Dodejme, že revitalizace sadů z let 2009/2010 vyšla na více než 80 milionů korun, což u Ústečanů dodnes budí vášně.

„Ale jinak je tu opravdu klid a pohoda. Dokonce ani divočáci sem nechodí, nejsou po nich stopy,“ dodává. Přitom nejen na nedaleké Klíši je divokých prasat požehnaně.

Kromě možnosti dlouhých procházek a odpočinku park zahrnuje jezírko, udržované dětské hřiště, stroje ke cvičení i prostory pro menší divadelní představení, koncerty a festivaly. Cesty jsou také přizpůsobené pro jízdu na kolečkových bruslích. Co se pietních míst týká - narazíte na pomník sovětských hrdinů i na pomník obětem komunismu.

Bistro nabídne i kulturní program

V letošním roce navíc začala v Městských sadech přestavba nevyužívaných veřejných toalet na bistro. Menší budova na dohled od polikliniky nabídne v teplejších měsících občerstvení i veřejný program. 

„Pokud se tu nebude pít alkohol ve velkém, z čehož můžou pramenit problémy s klidem, vadit mi to nebude. Těším se na to, rád se zajdu podívat,“ uzavírá jeden ze starousedlíků s tím, že Městské sady jsou výkladní skříní Ústí nad Labem.

Podzimní pohodová atmosféra a pozitivní nálady přítomných tvrzení jen umocňují. 

Mohlo by vás zajímat: Mírové náměstí jako vizitka města? Přitahuje bezdomovce i žebráky

Mírové náměstí v Ústí nad Labem | Video: Deník/Jan Pechánek