Na Kameny zmizelých doposud přispívali pouze představitelé samosprávy a nalézt je lze například v centru města nebo na dolním Střekově. „Je velmi důležité, aby naše společnost nezapomínala na hrůzy a zločiny proti lidskosti, které se děly během 2. světové války, a to nejen na židech. Proto si památku na tyto oběti pomocí Kamenů zmizelých připomínáme. Myslím, že je to stále aktuálnější téma, vzhledem k situaci panující v Izraeli,“ uvedl ústecký radní Pavel Tošovský.

Sbírka na kameny zmizelých

Sbírku vyhlásilo samo město. Začala dnes, tedy 1. července 2024 a není časově omezena. Zájemci mohou své příspěvky v libovolné výši posílat na bankovní účet 131-2604350297/0100 nebo pomocí přiloženého QR kódu na webu města Ústí n. L. 

Autorem původních Kamenů zmizelých, tedy Stolpersteine, je německý umělec Gunter Demnig. Autorem kamenů zmizelých je německý umělec Gunter Demnig. Stolpersteine, kameny zmizelých, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu.

První byly položeny v lednu roku 2023. (Psali jsme o tom zde.) O náklady na jejich výrobu se podělili místní politici. „Šlo celkem o 35,5 tisíce korun, které na akci věnovali radní a zastupitelé Petr Nedvědický, Eva Outlá, Tomáš Vlach, Pavel Tošovský, Michal Ševcovic, Martin Hausenblas, Miroslava Lazarová, Eva Nováková a Martin Krsek,“ informoval tehdy ústecký magistrát.

Mohlo by vás zajímat: Chlumec v čele odpůrců VRT. Vadí zvolená trasa, množí se osobní útoky

Obyvatelé Chlumce u Ústí nad Labem mají z vysokorychlostní tratě velký strach. | Video: Deník/Jan Pechánek