Nenošení roušky, shlukování a nerespektování zavírací doby restaurací, hospod, kasin a barů. To jsou nejčastější provinění proti vládním opatřením spojeným s bojem proti druhé vlně koronavirové epidemie na Ústecku.

Například státní policie v okrese Ústí nad Labem eviduje celkem dvaadvacet přestupků proti zákonu o ochraně veřejného zdraví. V osmnácti případech to policisté vyřešili na místě pokutou. Čtyřikrát je museli předat přestupkové komisi, kde hříšníkům hrozí mnohem přísnější postih.

„Porušení takzvaného krizového zákona evidujeme v jednom případě. Trestných činů, u kterých je v době nouzového stavu stanovena zákonem vyšší trestní sazba, bylo spácháno celkem šestadvacet,“ informovala policejní mluvčí Jana Slámová z krajského policejního ředitelství v Ústí nad Labem. „V rámci celého kraje máme 48 policistů v karanténě a 66 pozitivních na koronavirovou infekci,“ doplnila.

I strážníci se museli činit. Největší razii provedli v centru města v polovině října a během jednoho dne přistihli šestnáct lidí, kteří nerespektovali nařízení o nošení roušek na zastávkách MHD, shlukování na jednom místě a dalších. Asi „nejdrsnější“ porušení zákona zaznamenali v jedné z restauraci na Severní Terase, kde sice bylo zhasnuto, ale zábava pokračovala i po nařízené zavírací hodině. U piva tu vysedávala skupina asi dvou desítek hostů. Někteří se utíkali schovat na WC nebo prchli přes kuchyň, provozovatel dokonce držel dveře, aby hlídka nemohla dovnitř.

Jak vysvětlil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný, případ dořeší přestupková komise. „O den později jsme přistihli jiného hospodského, jak prodává pivo hostům po zavírací době, a ti ho venku popíjeli v hloučcích. Dotyčný zaplatil blokovou pokutu tisíc korun,“ informoval.

Okolo Ústí jsou prý lidé disciplinovanější. Alespoň tedy podle trmického radního Lubomíra Fajmona, který má na starosti zdejší strážníky. „Restaurace dodržovala nařízení o zavírací hodině a teď zavřela a nemá ani okýnko,“ řekl.

I navzdory velkému procentu obyvatel z vyloučených lokalit prý musí potvrdit, že někteří chodci mají zakrytá ústa i tam, kde by nemuseli. „Máme tu problém s hloučky dětí, ty ale teď nebývají větší, než povoluje zákaz shromažďování. Problémové možná budou pohřby, které jsou pro Romy velký obřad,“ myslí si.

Šéf chabařovické městské policie Josef Šittner podobně potvrdil, že během první vlny řešili jen tři případy nenošení roušky, a to pouze domluvou. „Během druhé vlny jsou lidé ještě zodpovědnější,“ uvedl.

Pro srovnání, strážníci v Děčíně řešili dvakrát překročení provozní doby podniku a jednou otevřený bar pro údajnou soukromou akci. „Osmkrát padly pokuty za nenošení roušek a čtyři oznámení přestupkové komisi na celkem deset lidí za vážnější nerespektování vládních opatření,“ dodal zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.