Pravděpodobně totiž nestihne v termínu dokončit projekt elektronického odbavovacího systému pro MHD. Řekl to náměstek primátora Pavel Dufek (nez.).

Ve hře je 40 milionů

Elektronický odbavovací systém musí mít město hotový do konce roku, jinak přijde o část, případně i celou dotaci z ROP Severozápad, která by měla pokrýt přes 80 procent nákladů. Město ale doteď smlouvu na zakázku za více než 40 milionů korun s vítěznou firmou nepodepsalo.

Podle Dufka to ani udělat nemůže. Problém je podle něj v tom, že bývalé vedení města více než dva měsíce zakázku neřešilo.

Hodnotící komise rozhodla o vítězi tendru na konci března, ale v té době zakázku ještě prověřoval antimonopolní úřad. Prověrka skončila v polovině dubna.

„Všichni členové výběrové komise podepsali závěry, chyběl jediný podstatný člen. A to byl radní, který v té komisi seděl a byl jedním z nejdůležitějších lidí. Ten jediný závěry nepodepsal. Přitom rada mohla závěr zakázky schválit už v té době. Mohli jsme být mnohem dále, než jsme teď," míní Dufek.

Jak to bylo s námitkami?

Bývalý radní Pavel Štěpař (nez.) uvedl, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže v dubnu sice rozhodl o zamítnutí zákazu uzavřít zakázku, proti rozhodnutí ale podal jeden ze stěžovatelů rozklad na vedení ÚOHS. „Ten dne 11.6.2015 podaný rozklad zamítl," doplnil Pavel Štěpař, který pak zprávu komise 22. června podepsal.

Ve stejný den výsledek zakázky schválila na mimořádném zasedání i rada města. Během zákonné patnáctidenní lhůty ale v pořadí druhý uchazeč podal námitky, a město tak zatím nemohlo smlouvu s vítězem podepsat.

„S námitkami jsme se vypořádali. Protože ale druhý uchazeč požaduje zrušení celého řízení, očekáváme, že se obrátí na antimonopolní úřad," doplnil Dufek.

Bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí) pochybení popřel. „Vnímám to tak, že je to snaha o zbavení se odpovědnosti od současného vedení města. Na tento problém jsme upozorňovali," řekl Hausenblas.

Radnice počítá s tím, že dotační podmínku nesplní. Může tak přijít o zhruba 40 milionů korun. „V tuto chvíli už nejsme schopni zakázku stihnout. Neplynou z toho sice žádné korekce, ale budeme si ji muset nejspíš zaplatit jako město sami," řekl Dufek.

Pokut je už více

Město nemůže složitou zakázku ani zrušit. „Městu by hrozila sankce dle smlouvy o realizaci," řekla mluvčí ROP Severozápad Eliška Štádlerová. Podle radnice by pokuta dosáhla 30 procent objemu celé dotace na IPRM mobilita, tedy asi 70 milionů korun.

Radnice může podle Štádlerové dosáhnout alespoň na část dotace, pokud stihne zakázku do konce roku alespoň rozpracovat.

Ústí nad Labem se potýká s problémy při čerpání evropských dotací dlouhodobě. Opakovaně dostalo pokuty za veřejné zakázky, celkem už se jedná o částku převyšující 100 milionů korun.