Podzemní odpadkové koše už brzy rozšíří možnosti vyhazování odpadků v ulicích krajské metropole. Nejpozději v druhé polovině letošního roku je ústecký magistrát nechá nainstalovat na několika místech v centru města.

Specializovaná firma uloží pod zem kovové nádoby s antikorozní úpravou o objemu zhruba sedm stovek litrů. Nad asfaltem či dlažbou ale kolemjdoucí uvidí jenom nerezový odpadkový koš, do kterého může odhodit běžný směsný odpad, jako obaly od sušenek, malé PET lahve, papír a podobně.

Podle Karla Rouče z kanceláře primátorky město nyní zvažuje, kde budou podzemní koše stát. Město právě připravuje i výběrové řízení na dodavatele této veřejné zakázky.

„Zvažujeme zatím místa u hlavního nádraží ČD, v ulici V Jirchářích, na Mírovém náměstí, u letního kina nebo na Kostelním náměstí nedaleko OC Forum,“ popsal Rouč.

VEJDE SE DO NICH VÍC

Podle náměstka ústecké primátorky Pavla Dufka (UFO) největší výhodu podzemních košů představuje jejich vysoká kapacita, takže se budou plnit podstatně pomaleji než ty klasické. „Přínosný bude třeba i způsob obsluhy. Odpad z nich vysaje zametací vůz během úklidu ulice,“ popsal náměstek.

Cena vzejde z výběrového řízení. Podle Tomáše Martana z roudnické firmy, která podobné produkty dodává, přijde jeden koš a zemní práce na zhruba padesát tisíc korun bez DPH.

„Výkop může udělat malá místní firma, je to dva metry krát metr a metr. Já samozřejmě nevím, jaká je situace v centru Ústí, jak husté jsou inženýrské sítě, ani jak vypadá hlína pod asfaltem, je to jen a pouze orientační odhad ceny, vystřelený od boku,“ řekl Martan.

Za krok správným směrem označil zavedení podzemních košů i architekt a zároveň opoziční městský zastupitel Jan Hrouda (PRO! Ústí).

„Tohle řešení se objevuje ve světě i u nás v republice čím dál častěji. Minimálně v centru je to výborné řešení. Lépe se to udržuje, hlavně v hodně vytížených místech, kde standardní koše nestačí. Platí ale, že městský mobiliář by měl designově vycházet z jednoho principu, například z manuálu,“ dodal Hrouda.

Podle jeho slov lze podobně do podzemí umístit i velké kontejnery namísto těch běžných, které bývají ostudou ulice zavalenou odpadky.