Selfíčko s Adolfem Hitlerem nemá jen tak někdo. „Chlubit“ se jím ovšem může starostka ústeckého centrálního městského obvodu Hana Štrymplová (ANO 2011). Přesněji fotomontáží vyrobenou ze snímku, který si minulé úterý, 19. února, pořídil při své schůzce se starostkou předseda DSSS Tomáš Vandas. Toho velká část veřejnosti vnímá jako populistu s extrémistickými názory.

Montáž s Hitlerovou hlavou uveřejnila facebooková stránka Ústecké magistrátní listy. „V úterý se vydal vůdce Dělnické strany na kafíčko za kamarádkou, starostkou centrálního městského obvodu. Selfíčko, které si pořídili, bylo doslova valentýnskou oslavou. To přesně naše město potřebuje, aby se starostka muckala s náckem, který se k tomu i otevřeně hlásí. Tohle hned zahřeje u srdíčka,“ píší anonymní správci stránky.

Na fotce se totiž starostka Štrymplová k Tomáši Vandasovi doslova tulí a oba se usmívají jako milenci, kteří právě zažili cosi krásného a neopakovatelného. „Musím se obrnit trpělivostí. Konečně na mě něco mají. Objednal se jako každý jiný. Jednali jsme ohledně osvědčení o občanství. Byla to volební záležitost. Dál na to nebudu reagovat,“ řekla Štrymplová.

close Původní selfie starostky Hany Štrymplové (ANO 2011) s Tomášem Vandasem (DSSS) info Zdroj: Twitter/Tomáš Vandas zoom_in

Původní selfie starostky Hany Štrymplové (ANO 2011) s Tomášem Vandasem (DSSS) Foto: Twitter/Tomáš Vandas

Distancovat se od setkání nechce, jelikož coby starostka prý přijme každého napříč politickými stranami. Přesto prý má trochu obavy, jak skandál přijme strana, jejímž je členem.

Sám Vandas, který selfie zveřejnil na Twitteru, považuje rozruch okolo něj za bouři ve sklenici vody. „Zaměňovat mě za Hitlera je ale už přes čáru. To si nechci nechat líbit,“ pohrozil. „Učiním příslušné právní kroky. Do konce týdne podám trestní oznámení na správce té facebookové stránky,“ informoval předseda DSSS Vandas, ač jinak reagoval na dotazy se smíchem na rtech.

Primátor Petr Nedvědický (ANO 2011), kterého veřejnost vnímá jako politického šéfa Štrymplové, poznamenal, že focení s Vandasem nebylo politicky zrovna šťastné. „Na druhou stranu je samostatná a těžko jí mohu vstupovat do jejích rozhodnutí. Já bych to neudělal, nedělám si selfie ani na výletech,“ komentoval.

Podobně situaci vnímá i hlavní koaliční partner ANO, hnutí UFO. Zastupitel města a zároveň centrálního obvodu Jiří Madar si také myslí, že starostka se může pracovně i soukromě scházet s kým potřebuje. „S každým obyvatelem města. Ale na tyhle věci by si měla přeci jenom dávat pozor,“ poznamenal Madar.

Jinak to vidí opozice. Zastupitel města i obvodu pirát Lukáš Blažej (PRO! Ústí) vnímá fotografii dosti negativně. „Je podle mého názoru docela na pováženou, že se funkcionářka největšího městského obvodu setká s někým, kdo se hlásí k myšlenkám nacismu a postavil kampaň na hesle, že je třeba zastavit parazity,“ uvedl.

Za něco, co je možné snad jen v Ústí, to považuje politolog Lukáš Novotný, docent Filosofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Domnívá se, že tu velkou část politiků spojuje otázka, jak řešit problémy s Romy.

„Pod tíhou toho jsou schopni se setkat s každým. Význam té schůzky bych ale nepřeceňoval. Blíží se volby a pro něj to byl nejspíš jen další krok, jak získat další volební body. Starostka by se s lidmi setkávat měla. Ovšem selfie si jen tak s někým neděláte,“ dodal.