Soutěž pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, zaštiťuje ji Národní pedagogický insitut. Nejzdařilejší projekty se již téměř rovnají bakalářským pracem. Je důležité, aby student zvolenému tématu dopodrobna rozuměl, nahlížel na něj nejlépe nějakým novým pohledem a aby sám vyvinul nějakou aktivitu, činnost či metodu pro získání dat a praxe k dané práci.

Klání není jen o tom projet internet nebo jednu dvě knihy, ale v soutěži je důležitý také prvek vlastní iniciativy. Dalším důležitým bodem je obhajoba formou diskuse před odbornou komisí. Přihlásit se může každý žák střední školy, který následně musí projít školním a okresním kolem, následně krajským a ti nejlepší se dostanou do celostátního kola.

A co si studenti kromě drobných věcných cen odnesou? Kupříkladu zkušenost prezentovat na půdě vysoké školy před řadou odborníků, případně si mohou vyzkoušet metody nebo přístroje, které nabízí hostitelská univerzita. Nebo také "volnou vstupenku" do studijního oboru na univerzitě bez pohovoru a přijímacích zkoušek, což se letos poštěstilo dvěma prezentujícím. Byli odměnění za obzvláště kvalitní práce.

Hlavním organizátorem krajského kola byl Dům dětí a mládeže v Ústí, ve spolupráci s Fakultou životního prostředí UJEP.

Mohlo by vás zajímat: Student o mizení děl z Ústí: jako by se na ně upínala nenávist k minulému režimu

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín