Akci pořádá neformální uskupení aktivních občanek Lucie Melničákové, Olgy Jarolímkové a Michaely Valáškové, veřejnosti všeobecně známé jako Promyky. Trio nápaditých dívek, kterých si lidé váží a jejich nápadů cení.

I přesto, že letos se komunitní akce Dobrotrh, událost plná sounáležitosti, podpory i dobré nálady, z preventivních důvodů neuskutečnila, přesunula se alespoň na sociální sítě. Jak říká jedna z organizátorek Michaela Valášková: „Legálně realizovaným trhům teď doba nepřeje, ale to pro nás nebyla překážka, abychom nemohly podpořit naše šikovné sousedy, jejich dovednosti, znalosti, vášeň pro práci nebo i charitu.“ Proto byla vytvořena virtuální forma prodeje jednotlivých stánkařů, kteří vyrábějí bižuterii, mýdla, okrasné předměty do domácnosti, výtvarná díla či například prodávají bezobalové potraviny, drogerii a podobně.

„Bylo pro nás dost důležité, aby se tak informace o schopnostech našich sousedů dostala k co nejširšímu spektru místních spoluobčanů a tyto možné zákazníky následně přesvědčit o tom, že nakoupit u malého obchodníka i dnes má smysl,“ doplnila Olga Jarolímková.

Novoroční ohňostroj v Ústí nad Labem. Začal rok 2022
Nebe nad Ústím zazářilo novoročním ohňostrojem. Pohledy se upřely k Větruši

Mezi ně patří také Pavla Lorenzová, která si tuto spolupráci velmi chválí. „Jsme rády, že se náš Bezobalový obchod a kavárna i cukrárna Špajz z Pivovarské ulice v centru Ústí Dobrotrhu dlouhodobě účastní a podílí se na něm se svým stánkem. Je báječné, že i pro nás inspirující dámské sdružení Promyky ani kvůli covidu své snahy nevzdalo a pomohlo nám, drobným prodejcům, poukázat na naši existenci a i důležitost podpory těchto malých podniků. Domnívám se, že na rozdíl od hypermarketů právě malé krámky pomáhají vytvářet hezkou tvář našeho města, jeho vstřícnou atmosféru,“ řekla Lorenzová.

Proto kdokoliv může na facebookovém profilu Promyk pod fotografií zajímavého produktu požádat o informace nebo projevit zájem o zboží a prodejce se s ním ihned propojí. Současně se během každé dobrovolné aktivity seskupení tří nadšených žen z Klíše tradičně odehrává charitativní sbírka. Během adventu je tak každoročním cílem vybrat finanční prostředky na péči o stará, zanedbaná či nemocná zvířata v útočišti Sdružení milovníků zvířat U pejska a kočičky v Čeřeništi poblíž Ústí nad Labem. „Rozhodly jsme se pro získání maximálního množství peněz za pomocí aukcí darů, které jsme získaly od spolupracujících výrobců. Například díky darovanému náhrdelníku jsme získaly téměř tři tisíce korun. Jsme šťastné, že skutečné dobro existuje i díky sociálním sítím, a to se následně promění v léky, krmivo či jiné potřebné věci užitečné zvířatům,“ dodala ještě Lucie Melničáková.