Bezdomovci si v chladném počasí často staví svá obydlí u různých veřejně prospěšných zařízení. "Používají při ohřívání svých potravin otevřený oheň, kterým by tato zařízení mohli poškodit. Svá obydlí budují na veřejných prostranstvích, na kterých po nich zbývá i značný nepořádek," vysvětlil situaci Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem.

Aby tyto nežádoucí jevy omezili, provádějí strážníci ve spolupráci se zaměstnanci Úřadu městského obvodu Severní Terasa kontroly bezdomovců. Při nichž jim vysvětlují, jakého protiprávního jednání se svým chováním dopouštějí, a upozorňují je na možnosti, kam a na koho se mohou obrátit v situacích, kdy nemají kde spát nebo nemají dostatek potravin. Po tomto poučení strážníci bezdomovcům rozdávají letáky s údaji a kontakty na organizace, které jim v jejich situaci mohou pomoci.

Ilustrační foto.
Kapsář kradl v trolejbusu, z batohu na zádech ženě zmizel mobilní telefon

"Bohužel jejich počínání se velmi často setkává s odmítavým postojem. Bezdomovci si za určitou dobu zvyknou na způsob svého života, který v žádném případě nechtějí opustit a veškerou pomoc odmítají," uvedl Novotný. "V mnoha případech se strážníkům podaří bezdomovce donutit, aby svůj nepořádek uklidili. Problémových míst je ale tolik, že úklid po bezdomovcích musí provádět buď pracovníci přidělení na veřejně prospěšné práce, nebo nepořádek uklízí alternativně odsouzení lidé, kteří si svůj trest odpykávají u městské policie," dodal.

Významnou pomocí jsou úklidové akce, jako o uplynulém víkendu známá dobrovolnická iniciativa Ukliďme Česko. Té se nyní účastnil i ústecký primátor Petr Nedvědický: „Nikomu se nechce žít v poničené přírodě nebo mezi odpadky. Jsem proto rád, že se do této akce zapojuje tradičně tolik lidí, kteří společně pomáhají dobré věci,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že na místě úklidu byl nalezen i infekční materiál po narkomanech, byla na místo přivolána hlídka strážníků. Ta materiál posbírala a uložila do příslušného kontejneru. "Preventivně bezpečnostní akce zaměřené na drogovou problematiku budou následovat neprodleně," ujistil Jan Novotný.