Vzdělávat odborníky v oblasti médií začala ústecká Univerzita J. E. Purkyně (UJEP). Pedagogická fakulta otevřela od září bakalářský obor Český jazyk pro média a veřejnou sféru. V Ústí tak možná už za pár let vystudují mediální pracovníci v profesích jako moderátor, hlasatel, tiskový mluvčí či novinář.

„Řada našich absolventů se umisťuje velice dobře v oblasti reklamy, PR a médií. Mají relativně široké vzdělání, komunikační schopnosti, znalost dvou cizích jazyků, jsou kreativní, zvyklí zvládat stresy, jsou to lidé, kteří se umějí snadno přizpůsobit. Navíc je to pro ně atraktivní platforma v porovnání s platy v učitelské sféře. Pomalu každý politik nebo vyšší státní úředník má dnes svého mluvčího či tiskový odbor," uvedl proděkan Pedagogické fakulty (PF) Jiří Škoda.

Zánik akademie

Uplatnění absolventů z Ústí může být v budoucnu poměrně veliké, a to možná i v další oblasti v nedávné době totiž zanikla Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze, a univerzitní pedagogové si tak pohrávají s myšlenkou vybudovat obor tvůrčího psaní právě na ústecké univerzitě. Pokusů o to už bylo několik.

Silná lobby

„Snahy ale nikdy nebyly úspěšné s odůvodněním, že na pedagogické fakulty takhle zaměřený obor nepatří pod čarou řečeno: je tady Literární akademie, takže není žádoucí vytvářet konkurenci. Teď je ale situace možná jiná," myslí si Škoda.

To potvrzuje i vedoucí Katedry bohemistiky PF Jiří Koten. „Nikdy nám tvůrčí psaní neakreditovali i kvůli silné lobby Škvoreckého akademie. Rád bych ale usiloval o založení Atelieru tvůrčího psaní. Myšlenek na tento obor jsme se nikdy docela nevzdali a je pravdou, že konec Literární akademie naše šance zvyšuje," sdělil Koten.

Vedení UJEP ovšem podotýká, že portfolio nabízených studijních oborů PF je stabilizované, a v současné době se tak neuvažuje o jeho rozšiřování. „Každoročně klesají limity studentů, kteří jsou financováni ze strany ministerstva školství, a už nyní zájem o studium na PF více než čtyřnásobně převyšuje limit financovaných studentů. Akreditovat nové studijní obory je v tuto chvíli pro PF UJEP irelevantní," sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková.