„Zatím takovou plochu nemáme, ale je to v jednání, smlouvu by radní mohli projednat v závěru března," informovala ústecká tisková mluvčí Romana Macová.

Je to problém

To, že je to problém, připouštějí i provozovatelé autoškol.

„Plocha by snad měla vzniknout v areálu dopravního podniku ve Všebořicích. Nové předpisy přinesly některé komplikace. Nevím, jestli povedou ke zlepšení přípravy řidičů. Na oné ploše by měl zkoušený jezdit na motorce sám a předvést, co umí. My se to budeme snažit všechno splnit. Ostatně mezi našimi studenty je o řízení motorky poměrně velký zájem," řekl Jaroslav Mareš, ředitel Střední průmyslové školy Resslova, která provozuje autoškolu.

Majitel další autoškoly Milan Briestenský připomněl, že s vyššími nároky na přípravu motocyklistů, se logicky zvyšuje i cena kurzů.

„Ceny, které uvádíme v ceníku, jdou od uvedené částky nahoru. Když žák nedosáhne odpovídající úrovně, bude si muset připlatit. My máme zájemce o různé typy průkazů na motocykl včetně těch nejmenších typu AM. Na ten se hlásí i ti, kteří chtějí jezdit malým osobním autem do 350 kubíků," vysvětlil Milan Briestenský.

Od pěti tisíc

Ceny za kurz pro řidičský průkaz na motorku se pohybují od pěti tisíc korun výše.

„Já jsem ceny pro letošní sezonu ještě nestanovil, protože stále není ta zkušební plocha a dosud nelze říci, co to pro nás bude znamenat. Zatím mám dva adepty z loňska, kteří ještě nemohli být vyzkoušeni. Doufám, že se problém 
s plochou vyřeší co nejdříve," uvedl Radek Cikán z autoškoly Hvězda.

Jiný problém připomněl další majitel autoškoly Marek Nečas. „Připravil jsem se, abych mohl zahájit kurzy. Motorky mám nakoupené, ale narazil jsem na to, že je pojišťovny nechtějí pojišťovat. Prý je to velké riziko. Přitom pojišťovny v Německu, kde platí podobné předpisy, motorky autoškolám pojišťují," podivil se Marek Nečas.

I pro něj je chybějící plocha limitující. „Zájemců o řidičák na motorku je dost, kdyby se se zkouškami mělo čekat dlouho, bylo by to nepříjemné. Má to prý fungovat v dubnu. Předběžně mám domluvené dva termíny, snad to klapne," dodal Marek Nečas.