Prozatím neprodáme. Řeč je o prodeji menšinového podílu ve společnosti Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ). Ta je dodavatelem tepla a teplé vody pro zhruba 30 tisíc ústeckých domácností. Podíl hodlá koupit majoritní společník firmy, a to ČEZ Teplárenská.

ČEZ TEPLÁRENSKÁ BY PRÝ SNÍŽILA CENY

K prodeji se snažil ústecké zastupitele na zasedání přesvědčit specialista akvizic ČEZ Teplárenské Miloslav Řehák. Podle něj by díky prodeji mohla cena tepla v krajské metropoli klesnout.

„Neřeknu, kolik přesně předpokládám v Ústí snížení. Ale mohu říci, jak se pohybovala cena v lokalitách, kde jsme distribuci převzali. Snižování ceny se pohybovalo někde mezi šesti až deseti procenty,” vypočítal Řehák.

Ústeckou samosprávu ale nepřesvědčil. Zastupitel Pavel Dlouhý (ČSSD) například poukázal, že nikdo nemůže vědět, jaká bude situace na trhu za pár let.

Pracovníci Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem spolu s montéry dodavatelské firmy čistí výměníky, pracují na údržbě a opravách.
Ústí zvažuje odchod z teplárenské společnosti. Ceny tepla by měly zůstat stejné

„Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají. Jakýkoli cenový vzorec či závazek je v našem právním systému v podstatě nevymahatelný. Už vidím, jak se soudíme s molochem ČEZ. Nevěřím tomu, že jsou všichni vedeni úmyslem zlevnit teplo. Ten tlak na prodej není důvěryhodný,” poznamenal Dlouhý.

Zároveň řekl, že ČSSD udělá vše, aby prodeji zabránila. Včetně vyvolání referenda. Přitom i sociálnědemokratický primátor Vít Mandík přišel v roce 2011 s nápadem, že by se za peníze utržené z prodeje podílu THMÚ mohl opravit Městský stadion.

CHTĚLI 200 MILIONŮ KORUN

Rok poté už od myšlenky ČSSD ustoupila, ač její tehdejší místní lídr Arno Fišera přiznal, že vlastnit menšinový podíl je pro město nevýhodné. Prodej THMÚ byl tehdy i jeden z důvodů rozpadu koalice ČSSD, ODS a SZSP. Úvahy o prodeji se ovšem táhnou už od roku 2007, kdy to navrhovala vládnoucí ODS.

Plyn. Ilustrační foto.
Kvůli mrazu výrazně stoupla spotřeba plynu. Lidé nezaplatí více, slibují plynaři

Naopak opoziční hnutí PRO! Ústí s prodejem souhlasilo. Ovšem za cenu kolem 200 milionů korun. „Zvýšení cen tepla se bát nemusíme, trh se reguluje sám. Utržené peníze navrhuji vložit do speciálního fondu, který bude určen pro opravy a zateplování městského majetku,“ navrhl zastupitel Martin Hausenblas.

Prodej 44,17 procenta akcií THMÚ tak v současnosti ustrnul na mrtvém bodě. Zastupitelstvo k tomu nepřijalo žádné usnesení a současné vedení Ústí už se dle vyjádření náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) k nabídce ČEZ Teplárenská vracet nebude.

„Necháme to na novém zastupitelstvu. Mne jen mrzí, že jsme alespoň nezjistili, jakou má náš podíl tržní hodnotu,“ dodal Madar.

Ilustrační foto.
Na ledu dejte pozor! Hlavně tam, kde proudí voda, varují vodohospodáři