Neznamená to však, že by měl chov slonů v krajské metropoli definitivně skončit. Záležet bude na tom, kolik do něj bude moci město investovat. „Delhi nemůže zůstat dlouhodobě samotná, sloni jsou společenská zvířata. Pokud si zvykne v jiném stádu, bylo by nesmyslné ji odtamtud vytrhnout a převážet zpět. Mohlo by jí to dost ublížit. Samota slony velmi traumatizuje,“ řekla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Delhi tvořila s Kalou nerozlučnou dvojici od svého příchodu do Krásného Března v roce 1987. Kdy a do kterého chovného zařízení v republice nebo v Evropě odejde, zatím není jasné. „Musíme jednat s koordinátorem chovu slonů, pak s vybranou zahradou, připravit její transport a další. To trvá měsíce,“ připomněla Vrabcová.

Pokračování chovu slonů bude záležet na doporučení Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, finančních možnostech města i stavbě nového slonince. V každém případě ale bude mít jinou podobu. Delhi i Kalu totiž ošetřovatelé vychovávali coby kontaktní zvířata, což se během posledních let v evropských chovech změnilo.

Politici jsou pro slony

Podle ústeckého primátora Petra Nedvědického (ANO) panuje na dalším pokračování chovu slonů v Ústí nad Labem koaliční shoda. „Sloni jsou ikonou našeho města. Už jsme hovořili s vedením zoologické zahrady. Teď budeme čekat, než nám ředitel Roman Končel předloží, jaké máme do budoucna varianty,“ vysvětlil primátor Nedvědický.

Studie by měla být hotová začátkem léta. Poté si nad ní chce koalice sednout společně s opozicí a vybrat, co bude pro město nejvhodnější.

Opozice zatím vidí primátorovo prohlášení jako trochu populistické a zbytečně emotivní. „Zatím není vůbec jasné, kde na to seženeme peníze a jak dlouho by trvala rekonstrukce, případně zda bychom vůbec vhodné slony za Delhi a Kalu sehnali. Sice nám nabízí třicet slonů, to ale neznamená, že budou i za dva tři roky,“ myslí si opoziční zastupitel Lukáš Blažej (Piráti/PRO! Ústí).

Stavba odpovídající expozice slonů bude drahá, přijde minimálně na desítky milionů korun. Podle náměstka primátora Pavla Tošovského (ODS) ovšem v tomto volebním období nejsou na zoologické zahrady připravené žádné dotační peníze. „Můžeme maximálně požádat o dotaci v souvislosti s životním prostředím, například na retenční nádrže, což samozřejmě uděláme,“ slíbil s tím, že nejvhodnější čas pominul s ukončením ROP Severozápad.

Zoo však nebyla v Integrovaném plánu rozvoje města. „Na to tehdejší vedení zapomnělo. Mohli jsme získat i stovky milionů korun podobně jako na náměstí nebo muzeum,“ dodal Tošovský.