Demonstrace bude spojena s pochodem kolem problémových ubytoven, té na rohu Truhlářovy a Žukovovy i té v Purkyňově ulici. Pochod připravují příznivci hnutí Bezpečné Ústecko. Hlavní postavou je přitom Milan Sůra, který podobný pochod organizoval v centru Ústí už loni na podzim.

Sůra ohlásil demonstraci na sociální síti Facebook už v červnu. „Souhlasím, že je to určité zviditelnění, ale právě kdo jiný by se s tím měl snažit něco dělat, aby získal potřebné volební hlasy než ti, co s tím něco dělat mohou," uvedl tu o připravovaném pochodu. Sůra totiž chce kandidovat za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) v letošních krajských volbách.

Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová uvedla, že kriminalisté v současné době vyhodnocují informace. „Na akci se připravujeme. Z taktických důvodů vám nemohu sdělit více. Ve čtvrtek zveřejníme k opatřením bližší informace," řekla Hyšplerová.

Střekovská starostka Miroslava Lazarová potvrdila, že sdružení splnilo všechny ohlašovací náležitosti a že tedy nebylo možné akci zakázat. „Já jen doufám, že se u nás budou chovat slušně," sdělila Ústeckému deníku.

Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný uvedl, že oficiálně o pochodu nevědí. „Nějaké indicie jsme už obdrželi. V případě pochodu posílíme strážníky na Střekově. Určitě ještě proběhne bezpečnostní porada."

Na demonstraci ohlásilo k včerejšímu odpoledni účast zhruba 190 lidí, dalších 250 se zatím rozmýšlí, zda přijdou. Organizátoři rozeslali pozvánky zhruba 1850 lidem.

Kolem pochodu se už také rozproudila čilá diskuse, například Pavel Bardoun, který o sobě na Facebooku uvádí, že je policistou, s podobnými akcemi nesouhlasí.

„Kdo jiný by měl víc než já vědět, že je tu problém, který je třeba řešit, ale celé to musí mít hlavu a patu," napsal Bardoun do diskuse. „Pochod na sebe jen upoutá pozornost, nic to nespraví, naopak, ale konstruktivní řešení problému to není."

Trasa pochodu

Start: Národního odboje – park
Směr: Národního odboje, Děčínská, Železničářská, Litoměřická, Karla IV, Kořenského, Purkyňova, Žukovova, Národního odboje
Cíl: Národního odboje – park