K incidentu došlo 1. června před víkendovou půlnocí, konflikt mezi dvěma muži dospěl až k četným bodnutím, dvaatřicetiletý muž vytáhl nůž a poškozeného jím několikrát zasáhl. Z místa následně utekl. Policie pachatele dopadla a hrozí mu až osmnáct let vězení. Důvodem sporu byly drogy.

Reportér Ústeckého deníku ve čtvrtek park navštívil s cílem zjistit, jaká je v místě ve večerních hodinách situace a zda se mají lidé od vážného konfliktu více na pozoru.

Krajští kriminalisté řeší případ pokusu vraždy v Ústí nad Labem. Obviněný muž skončil ve vazbě.
V parku v Ústí tekla kvůli drogám krev, muž je obviněn z pokusu vraždy

Park na Severní Terase oplýval životem i po osmé hodině večer. Pejskaři, senioři, partičky teenagerů, běžci, ale i spousta dětí na hřišti, na lavičkách posedávající skupinky dospělých s pivem v ruce. Jen slabý výčet čtvrtečního života v parku, který mnozí považují za nejzářivější v Ústí a jehož středobodem je dřevěná hospůdka. Bezpečnost? V poslední době prý horší než v minulosti.

„My tu hlídky strážníků vídáme dost málo, navíc často jezdí jen okolo v autě. Uvítali bychom, kdyby se víc koukali do všech míst parku. Přestože sem dali kamery, jsou tady i schovaná místa, kde se schází fakt divní lidé,“ řekla jedna z místních seniorek s dovětkem, že o pobodání slyšela.

Rekonstrukce Výstupní ulice v Ústí nad Labem.
Doprava v Ústí. Z Krásného Března na Dobětice už brzo opět obousměrně

Podobnou zkušenost má i pan Jiří, na Severní Terase bydlí čtrnáct let. „Dětem v rodině jsem říkal, ať se více koukají kolem sebe. Jsme obezřetnější tak nějak všichni. Park je tu pěkný, možná nejhezčí, co jsem kdy viděl, ale přítomnost feťáků dojem kazí. Bývají tu,“ přidal svůj pohled.

Útok nožem v parku
Dvaatřicetiletý muž v noci 1. června v centrálním parku na Severní Terase vytáhl nůž a několikrát bodl jinou osobu. Zraněný muž si ještě stihl přivolat pomoc a byl s vážným zraněním převezen do nemocnice. Policisté po pachateli začali intenzivně pátrat a následující den v dopoledních hodinách na základě popisu se jim podařilo útočníka zadržet. Pachatel byl eskortován do vazební věznice. Na vině byl dle policie spor o drogy.

Lidé o incidentu hojně diskutovali také prostřednictvím sociálních sítí. Někteří z nich za uvadající bezpečnost viní malou snahu úřadu příslušného obvodu situaci zlepšit. „Bohužel vedení na úřadě asi nemá na nic čas. Přes zarostlé křoviny není vidět, všude temno, špína a smrad, všude se pohybují feťáci a nejlépe s několika psy na volno,“ napsala Iveta Nováková.

S kritikou nebyla jediná, třeba Pavel Přibyl jasně poukázal na fakt, že výstavní lokalita se dnes mění v nebezpečnou zónu. „Současné vedení města i obvodu si sem nechalo nastěhovat nepřizpůsobivé občany a kriminalita od té doby jen roste. Vykradená auta, rušení nočního klidu, všude bordel a nepořádek, to je dnes bohužel v kdysi výstavní čtvrti standard,“ vyjádřil se.

Ilustrační foto.
Rozbitá okna a posprejovaná kabina. Vandal v Ústí poničil dvě Tatrovky

Podle starosty Severní Terasy Jaroslava Šimanovského prý zhoršená bezpečnost v parku i po celé Severní Terase momentálně není. „Nemyslím si to, ani nemáme od občanů podněty ke zvýšení bezpečnosti,“ prozradil Ústeckému deníku s tím, že podle sdělení městské policie a policie České republiky je pobodání výjimkou a nikoliv tedy záležitostí pravidelnou.

Událost ho ale klidným nenechala. „To, co se odehrálo, je politováníhodné. Požádal jsem o zvýšený dohled strážníků, a to hlavně ve večerních hodinách, přestože nejsme zřizovatelé městské policie. Na Severní Terase máme téměř sedmdesát kamerových bodů, což je poměrně dost,“ doplnil Šimanovský.

Incident podobného charakteru starosta na Severce v blízké minulosti nepamatuje. „Podle sdělení policie zde byl jeden násilný trestný čin, to už je ale více než deset let,“ uzavřel.

Mohlo by vás zajímat: Doprava v Ústí. Z Krásného Března na Dobětice už brzo opět obousměrně

Zdroj: Martin Mudroch