Právě velcí psi v současnosti plní většinu kotců útulku V Lukách. „Lidé je nechtějí, víc toho sežerou," říká Ježková. V útulku s kapacitou pro třicet psů je jich v současné době padesát osm, před Vánoci dokonce sedmdesát. „Přeplnění nás tíží dlouhodobě. Teď v zimě se mezi pejsky navíc šíří různé virózy a léky dost stojí," říká k současným problémům Ježková.

Devítiletý Alan je jedním z nejstarších obyvatel ústeckého městského útulku pro ohrožená zvířata. Kromě něj ho obývá dalších 57 psů, 16 koček a jedna fretka.Ulehčit situaci alespoň dočasně pomohla sbírka Ježíšek pro chlupatý kožíšek, díky níž se podařilo obstarat pro psy krmení, misky, ale i oblečky, vodítka či hračky. „Krmivo ze sbírky obvykle stačí až do podzimu, letos ho máme tak do dubna, května. Pak budeme muset nakupovat," vysvětluje Ježková.

Mezi svátky se v útulku vystřídalo psů více než obvykle, někteří se jen zaběhli, vrátit je majitelům byl však často problém. Navzdory tomu, že městská vyhláška nařizuje očipování zvířat, pracovníci útulku mají zkušenost především s pejsky bez čipů. „Psi, kteří očipování jsou, zase nejsou přihlášení v městském registru, takže majitele stejně nevyhledáme. Lidem se nechtějí platit poplatky," dodává Ježková.