Tvůrci územního plánu Ústí nad Labem postupovali špatně, když ze zahrady ve čtvrti Svádov udělali přírodní plochu. Majitelka pozemků se proti tomu odvolala a uspěla. Podle krajských úředníků určení pozemků neodpovídá skutečnosti.

Úředníci konstatovali, že autoři územního plánu a následně zastupitelé, kteří ho schválili, nezohlednili současný stav. „Pozemky jsou oploceny a udržovány sekáním trávy a prořezáváním dřevin," uvedla ve svém rozhodnutí Zdenka Švehlová z ústeckého krajského úřadu.

Podle ní jsou pozemky v chatové kolonii. Majitelka pozemku je získala již před více než 20 lety a již tehdy byly takto vedené. Zastupitelé z nich ale udělali takzvanou plochu přírodní, která se používá například na území národního parku, chráněné krajinné oblasti a dalších podobných lokalit.

Plno chyb?

Územní plán přijatý na konci roku 2011 překvapil mnohé majitele pozemků. Například na Severní Terase a dalších místech najednou zjistili, že se z jejich stavebních parcel staly parky. Naopak mnohé pozemky zase zastupitelé navrhli jako stavební.

Územní plán napadli lidé ze Stop tunelům u soudu a ten jim již dal v některých věcech za pravdu. Nelíbily se jim jednak vyznačené tunely pod městem, ale i rozsáhlé změny na stavební parcely.

Soudy aktivistů

Už při schválení územního plánu zastupitelé rozhodli, že město začne pracovat na jeho změně. Ta již měla být hotová, ale podle radního Pavla Dlouhého práce zdržují i soudy aktivistů.

Kromě tunelů chtějí radní změnit i nespravedlnosti a nerozšiřovat zastavitelné pozemky. „Nepřejeme si další rozšiřování zastavitelných ploch, neboť nové demografické studie naznačují, že to není potřeba," uvedl na posledním zastupitelstvu Pavel Dlouhý.

Ještě tento týden mohou Ústečané podávat návrhy na změny územního plánu. Úředníci je pak zpracují. Zastupitelům chtějí předložit souhrnnou zprávu v červnu.