„V ústecké knihovně pomáhám od loňského září, kdy jsem přijela do Česka. Projekt trvá devět měsíců, počátkem června pojedu zpátky domů," vysvětluje Alessandra.

Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se do dobrovolnických programů konaných v zemích Evropské unie. Jeho cílem je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi.

Čeština dvakrát týdně

Hned po svém příjezdu se Alessandra začala učit česky. „Hodinu mívám dvakrát týdně. Něco málo už umím a trochu taky rozumím," usmívá se Italka. Její čeština je zabarvena roztomilým přízvukem. Při delším hovoru se však raději uchyluje k angličtině.

Po jejím boku se téměř vždy objevuje Zuzana Čermáková, která v ústecké knihovně působí jako koordinátorka projektu. „Když Alessandra něčemu nerozumí, tak jí to překládám do angličtiny. Tak se domlouváme i mezi sebou," objasňuje Čermáková.

Alessandra Lomonaco.Určit, v čem se Česká republika liší od Itálie, je podle Alessandry poměrně těžké. „V obou zemích panuje jiné počasí, máme zcela jiný jazyk i historii. Z vlastní zkušenosti však můžu říct, že máme i mnoho společného," říká Alessandra Lomonaco. Podobnosti nachází zejména při práci v knihovně, protože v Itálii byla také v jedné zaměstnaná.

A jaký má mladá dobrovolnice názor na Čechy? „Jste velmi přátelští a otevření cizím kulturám. Na mě byli všichni dosud hodní," zdůrazňuje sympatická dívka, které se do řeči občas vloudí italské slovíčko.

Italské pohádky po česku

Přestože jí práce v knihovně zabírá téměř veškerý čas, nestěžuje si. Naopak si vše pořádně užívá.

S knihovnou má spojený jeden z nejpůsobivějších zážitků, na který nezapomene ani po návratu domů. Zažila ho při předčítání dětem. „Sice jsem jim četla česky, ale z knihy italských pohádek. Byl to pro mne silný prožitek, děti byly nadšené," vzpomíná Italka.

Vystudovala základy knihovnictví a literaturu, z níž ji nejvíce lákaly knihy pro děti. I proto si vybrala stáž v ústecké knihovně. Měla pro ni největší smysl.

Toho, že odjela na devět měsíců do ciziny, nelituje. „Je to výjimečná zkušenost, která mi rozšířila obzory a také přinesla nové přátele," uzavírá Alessandra Lomonaco.