Jely od Bukova a bez zastávky pokračovaly na Teplice. Nejspíš to byla jen průzkumná hlídka. Ústečané a nově vytvořený Národní výbor si si tedy museli zatím poradit sami.

Situaci neměli jednoduchou. Centrum města se změnilo v sutiny a ulice pokrývaly hromady munice, nábojů, min a granátů, jež tu odhazovali ustupující vojáci.

Výbor proto žádal obyvatele o dobrovolníky pro práci v zajišťování pořádku. Zrušil zatemnění a k večeru už svítila i první světla na některých křižovatkách.

Smrt na Předmostí

V noci na 9. května němečtí uprchlíci a vojáci dokonale ucpali silnice na Předmostí.

„Ve tmě se dezorientovaní Němci, vojáci i civilisté s dětmi dožadovali průchodu a průjezdu k Američanům," popisují to historici Vladimír Kaiser a Věra Hladíková v Dějinách města Ústí.

Snažili se dostat na výpadovku z města směrem na Teplice nebo přes průsmyky do Německa. To ale nebylo možné. Ustupující německá armáda totiž zablokovala všechny výjezdové ulice z města a ani přes Benešův most na pražskou silnici pod Větruší nebylo možné projet. Předmostí navíc stále blokovala tanková uzávěra, podobně také silnici od Děčína.

Uprostřed chaosu najel na minu autobus. Výbuch poškodil i vozidla v okolí. Ve vraku zůstalo osm mrtvých. Do toho hlídka Revolučního národního výboru na mostě uprostřed paniky rozhlásila, že město je obklíčeno Rusy.

Zmatek nad zmatek

Panika prchajících nebrala konce. Polévali benzínem auta a zapalovali je. „O mrtvé a raněné se nikdo nestaral. Pouze někteří měli štěstí, že se dostali do budovy proti Drážďanské bance, dnešní roh Hrnčířské a Mírového náměstí," pokračují historici.

Tam jim poskytl ráno 9. května ošetření francouzský lékař a nakonec je odvezli i do nemocnice.

Ještě té noci získaly hlídky Revolučního národního výboru velké množství zbraní a po ránu 9. května kvůli vzrůstajícímu chaosu už střežily všechna důležitá místa. Domy, budovy, křižovatky a výpadové silnice.

Hrozilo drancování

Vysokou prioritu měla ostraha všech skladišť s potravinami i sklady a vagóny v továrnách a přístavech.

Bezprostředně tu totiž hrozilo rozkrádání a drancování základních potravin pro obyvatele města. I když mocenské změny dokázaly místní Češi společně s německými antifašisty a městskou policií provést v podstatě diplomatickým vyjednáváním, situace ve městě mezi 8. a 9. květnem zůstávala dost chaotická.

Rudá armáda stále nedorazila a v ústrety jí navíc mířily poslední zbytky jednotek nechvalně proslulých SS.