Oblast by se měla stát centrem vodních sportů a rekreace v rámci celého kraje. Nyní kolem jezera vede cyklostezka a v jeho okolí je naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s historií těžby v okolí Chabařovic.

Hloubka skoro 25 metrů

Jezero se začalo napouštět v roce 2001 a v létě 2010 napouštění skončilo, maximální hloubka je 24,7 metru. Zatím platí zákaz vstupu na celé území pod pokutou 15 000 korun.

„Po zrušení dobývacího prostoru tento zákaz zrušíme a vytvoříme návštěvní řád. Počítáme s tím, že letos v létě by si lidé poprvé mohli v jezeře smočit nohu," uvedl ředitel státního podniku Palivový kombinát Petr Lenc.

Oblast bude mít podle něj status vodní plochy a koupání bude na vlastní nebezpečí. V budoucnu by ji mohly spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí jezero Milada.

Chabařovice na investice nemají

„Zatím není jasné, kdy a na koho budou pozemky státu převedeny. Až to bude vyřízeno, začne se s investicemi. Musí být však zřejmé, z čeho se zaplatí. My sami na to nemáme," řekl starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

Podle něj se letos lidé budou moci projet kolem jezera na kole, vykoupat se, ale s žádným větším turistickým zázemím zatím počítat nemohou.

Aktivitu po volbách zvýšilo také Ústí nad Labem, právě Ústečané by měli tvořit většinu návštěvníků.

Báňský úřad nyní vydal oficiální oznámení o ukončení hornické činnosti, poslední tunu uhlí odvezli přitom z Chabařovic už v roce 1997. Ložisko hnědého uhlí na území zůstává.

Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. „Zásoby byly zařazeny do nebilančních, se kterými se nepočítá k těžbě," vysvětlil ředitel Petr Lenc