V úterý odpoledne všichni, kteří sem dorazili, museli vydržet zvuk sbíječky. Dělníci zde mění starý a nevyhovující výtah.

„Starý výtah je asi pětadvacet let starý a nesplňoval současné normy," vysvětlil ředitel knihovny Aleš Brožek. Nejdříve byl v domě z roku 1930 původní výtah. Ten před čtvrt stoletím skončil v Národně technickém muzeu.

Pro vozíčkáře

Podle ředitele Brožka bude výtah prostornější než ten starý. „Necháme ho rozšířit tak, aby se do něho vešli vozíčkáři. Bude také zajíždět do spodního patra do dětského oddělení," uvedl. V úterý dělníci probourávali podlahu, kterou bude výtah jezdit.

Akci nehradí ze svého knihovna, ale Ústecký kraj, jenž je jejím zřizovatelem. „Bude stát více než 1,6 milionu korun. Hotový má být do konce května," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Další velkou investici na letošní rok zatím knihovna nechystá. Uvažuje o rekonstrukci budovy poblíž křižovatky na Předmostí, kterou kraj loni vyměnil s městem.

Knihovna ji měla půjčenou a nemohla do ní investovat. Nyní ji může upravit dle potřeby. Také má připravený projekt v ulici Na Schodech. Kraj ale čeká, zda na něj bude moci získat evropské dotace.