Jednotka má být  flexibilní, policie ji vždy v rámci kraje bude posílat tam, kde je nejvíce problémů. Takže i do Ústí nad Labem.

Ještě před několika dny hrozilo, že policisté, kteří měli zasahovat například při rasových konfliktech nebo i rizikových zápasech, nebudou. Policie totiž nemá dostatek peněz. Na jednotku potřebovala kolem 60 milionů. Část ušetří.

„Nakonec jsme našli 30 milionů korun,“ uvedl Petr Lessy. Navíc se včera na jednání v Ústí nad Labem dohodl s hejtmankou Janou Vaňhovou, že Ústecký kraj letos policii dá dva miliony korun na nákup techniky. Hlavně na velkokapacitní vozidla, která jednotka nutně potřebuje.

Podle Vaňhové je pro kraj jednotka prioritou. „Lidé stále mají strach o svoji bezpečnost,“ uvedla. Nejen na Šluknovsku, ale i v dalších problémových místech kraje. Škrty v policii ovšem znamenají, že do jednotky, která má nakonec mít až 180 policistů, budou její členové přibíráni postupně. Podle Lessyho jich je v současnosti 50.

„Mým cílem je, aby na konci roku měla kolem 100 členů,“ uvedl. Sídlem jednotky budou Teplice, jejím prvním působištěm Šluknovský výběžek. Špatná situace zde byla impulzem k jejímu vzniku. „Od dubna zde nahradí jednotky z Prahy a Brna,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

Vytvoření jednotky podle Lessyho neznamená oslabení současné policie. Její členové se totiž většinou rekrutují ze současných policistů na obvodních odděleních. „Slíbil jsem, že budou nahrazeni novými policisty, a to platí. Až asi na dvě místa je za 50 nových členů u policie náhrada,“ prohlásil Lessy.