"Už ani nevím kolikátý je to ročník. Strašidel se v ústeckém muzeu vystřídalo za několik let skutečně dost. Letos doprovází výstavu středověk. Celkem je připraveno jedenáct stanovišť, kostýmovaných hrdinů mnohem víc," říká vedoucí muzejní pedagogiky Martina Kaucká. "Začíná se ve sklepení stezkou odvahy, která vede kolem mučírny a šatlavy. Tam někde v tom šeru brousil svou sekeru mistr kat. Akce se připravuje už v létě. Když někoho něco zajímavého napadne během prázdnin, hned si dělám poznámky a konzultuji postavu s ostatními. Některé kostýmy si půjčujeme v Teplicích, některé v Duchcově, zbytek zvládneme svépomocí. Především kolegyně Martina Pospíšilová je nesmírně šikovná, ta má úžasné nápady," pokračuje. 

"Na každém hradě byl statečný rytíř, nějaké krasavice v bílém, drzý šašek, mnich, král a královna. Postavy jsme si rozdělili tak, aby byl každý spokojený s převlekem a nabídl dětem i nějaké poučení. Kurátor entomologické sbírky Jirka Spružina byl astronom, kurátor sbírky nových dějin Tomáš Okurka byl krysař, Jakub Doležal měl těžkou přilbici a pořádný meč. Na zvídavé otázky dětí reaguje nejen král, ale i vzdělaný upír. V loňském roce přišlo na strašidla cca 700 dětí, rekord je 1200. I letos se královský pár v císařském sále pěkně zapotil, zájemců o razítko na originálním diplomu bylo dost," říká organizátorka akce.

Mezi statečnými návštěvníky byl i malý Jirka ze Střekova. Když jsem se ho ptal, kolik mu je let, ukázal mi tři prsty na pravé ruce a dodal: "Pána s červenou hlavou jsem se bál, byla tam tma, ale táta mě držel za ruku. Potom to bylo bezva. Chytal jsem myš, kreslil jsem tužkou, vystřihoval barevný papír, mluvil s paní královou. Nejvíc se mi líbila bílá princezna se špičatou čepicí a drak," vychrlil ze sebe klučina.

Byla to skvělá podívaná i pro dospělácký doprovod. Chodby byly plné šikovných dětí, soutěžily, hledaly odpovědi na zadané otázky, vyráběly papírové čepice. Kdo chtěl, vyrazil si minci pod dohledem opravdového kovářského mistra. Moc zajímavá byla upírská soutěž v sání krve. Strašidla v muzeu bavila laskavým humorem, radila, vysvětlovala, šla příkladem. Prostě pohádka!

Miroslav Vlach