Aleš Lexa a Oldřich Pechánek, kteří podle obžaloby otevřeli několik stovek hrobů, jsou díky amnestii osvobozeni, propuštěni na svobodu.

Psali jsme: Vykradače hrobů chytili při činu v Krásném Březně! (19.1.2012)

„Lexa dostal za své činy 20 měsíců nepodmíněně, Pechánek 18 měsíců nepodmíněně. Oba proto splňují podmínky k tomu, aby se na ně vztahovala amnestie. Jsem tedy přesvědčená, že budou od výkonu trestu osvobozeni," prozradila státní zástupkyně Kateřina Doušová. Informaci, že oba odsouzení jsou již na svobodě, Deníku potvrdil důvěryhodný policejní zdroj.

Soud uložil oběma trestancům také povinnost odškodnění poškozených rodin. Pachatelé totiž svou činností znesvětili a poškodili nejen pozůstatky zemřelých, ale také jejich hroby či hrobky.

Soud jim dokázal více než stovku případů. Vykradených či poškozených hrobů však mělo být podle kriminalistů více než pět set.

„V případu jsme shledali rozsáhlé škody na majetku. Povinnost odškodnění samozřejmě platí dál. Náhrada škody je evidentně daná a bude věcí poškozených, zda ji budou po pachatelích vymáhat, případně jakým způsobem. Mají na to deset let," vysvětlil předseda soudního senátu Vlastimil Nedvěd, který Lexu i Pechánka odsoudil.

„Případ byl velice náročný, stálo to mnoho úsilí nejen mě, ale také policii. Pánové dostali nepodmíněné tresty, s jejichž výší jsme mohli být spokojeni. Pokud se na ně vztahuje amnestie, nemám k tomu co dodat. To je věc pana prezidenta," řekl státní zástupce pověřený případem Lexa-Pechánek.

„Je to výsměch spravedlnosti a práci policie, která nakonec vyšla vniveč. Dva měsíce na případu usilovně pracoval tým čtyř kriminalistů, sedm dní v týdnu. Teď oba pachatelé běhají na svobodě," stěžoval si vyšetřující kriminalista Martin Helcl.

Kdyby amnestie nepřišla,  Lexa s Pechánkem by si odseděli ještě osm a šest měsíců. Amnestované trestné činy jsou jim z trestního rejstříku vymazány.