"Teplotní rekordy byly překonány na dvanácti ze 148 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejchladněji bylo v jižních Čechách a na Vysočině," řekl Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vůbec nejnižší teplotu v noci teploměr ukázal na šumavské stanici Kvilda - Perla, které se také říká Jezerní slať. Naměřených minus 22,8 stupně Celsia ale nepřekonalo rekord minus 26,5 stupně z roku 1987. V Králíkách na Orlickoústecku v noci bylo minus 22,6 stupně, tamní stanice ale nefunguje ani deset let.

Vazební věznice v Litoměřicích, ilustrační foto.
Severočeské věznice jsou dlouhodobě zaplněné až po střechu

Rekord tak padl třeba na krkonošské Labské boudě, kde minus 20,6 stupně Celsia z uplynulé noci překonalo dosavadní minimum minus 19,2 stupně z roku 1986. Dosud nejnižší naměřenou teplotou pro 26. únor je také minus 20,2 stupně na beskydské Lysé hoře nebo minus 19,5 stupně v krkonošské Peci pod Sněžkou.

"V porovnání krajů bylo nejchladněji v jižních Čechách a na Vysočině, kde se průměrná teplota v noci dostala k minus 16 až 17 stupňům Celsia," uvedl Handžák.

Mrazivé by měly být podle předpovědi také další noci. Nejchladnější se očekává noc na čtvrtek, během které by teploty mohly ojediněle klesnout k minus 21 stupňům Celsia.

Veřejně přístupná každý den, po celý rok. Krmení pro zvířátka k dispozici za 20 korun u vstupu, parkovné 20 korun. Vybrané peníze jdou na zajištění provozu obory.  Možno zaplatit i dobrovolné vstupné do kasičky u vstupu. K vidění je lesní zvěř.
OBRAZEM: Obora ve Mstišově láká k návštěvě i v zimním období