Za ideálních pozorovacích podmínek lze v průběhu maxima roje zachytit až 1000 meteorů za noc, uvádí na svém webu Česká astronomická společnost.
Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Roj je každoročně aktivní mezi 4. a 17. prosincem a maximum má kolem 14. prosince.
Letos má být podle astronomické společnosti odhadovaná nejvyšší frekvence ve čtvrtečních ranních hodinách. Ke sledovávání "nebeského představení" ale doporučuje celou noc na čtvrtek. Pozorování by však mohlo zkazit počasí, podle předpovědi má být v noci na čtvrtek totiž zataženo s občasnými srážkami.
Meteorický roj je jev, při němž proud částic meziplanetárního prachu, odborně meteoroidů, které ve své dráze zanechává kometa a v případě Geminid planetka, kříží zemskou dráhu. Částice se při letu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, přitom se vypařují a zanechávají zářící stopu. Těmto zábleskům astronomové říkají meteory a lidé padající hvězdy nebo létavice.
Dalším snad ještě známějším meteorickým rojem s dobrými pozorovacími podmínkami jsou srpnové Perseidy.