Neobvyklé posezení najdou lidé žijící v Předlicích v místním nízkoprahovém centru Člověk v tísni. Na zahradě v sousedství dětského hřiště mohou použít neobvykle vypadající lavičky z trubek.

Jsou dílem ústeckých studentů, kteří je zároveň vymysleli tak, aby pokud možno co nejlépe odolaly případnému ataku vandalů.

Sezení se podle ředitelky galerie Armaturka Romany Veselé skládá ze dvou základních prvků betonového reproduktoru Laudon, autorů Aleše Kachlíka a Tomáše Sákry, a zátěžových lavic nazvaných Předlavice sestavených ze dvou železobetonových bloků a čtyř odpadních rour, od Mikuláše Zippera.

Musí vydržet

Autoři je dělali přímo pro vyloučenou lokalitu, jakou jsou Předlice a spolupracovali s lidmi z neziskových organizací. „Lavice byla navržena s předpokladem co nejnižších nákladů a dlouholeté trvanlivosti materiálů," uvedla Veselá.

Kromě toho je sezení doplněno betonovým stolem a několika židlemi ze stejného materiálu.

„Studenti se naučí své projekty dotáhnout do konce, a současně se tím i trochu postarají o místo, kde studují nebo žijí, pochopí jeho principy i to, že je normální dělat něco pro své okolí," dodala.

Hudba táhne

Místní děti uchvátil především betonový reproduktor. Je navržený tak, aby se do jeho zadní části dal vložit mobilní telefon. Zvuk z něj je rázem několikanásobně silnější. „Je to bezvadná věc. Chodíme sem poslouchat," pochvalovala si v úterý odpoledne skupina dívek.

Podle vedoucího ústeckého střediska Člověk v tísni Víta Kučery má sezení mezi místními úspěch. „Do projektu jsme zapojili i mladé kluky a holky z Předlic, co chodí do našeho nízkoprahového klubu MIXer. Sami se příprav účastnili, se studenty diskutovali a rozhodovali o tom, na které místo se sezení v Předlicích umístí," řekl.

Již v minulosti mladí lidé z Předlic upozornili na chybějící lavičky v reportáži, která pak vzbudila ohlas na internetu.

Studenti ústecké univerzity navrhli speciální lavičky a další prvky pro středisko Člověk v tísni v ústeckých Předlicích.